tomatoes_rajcata-4-300x225-1628858

Rajčata jsou také v České republice poměrně hojně rozšířená. Jedná se o velmi zdravou zeleninu, kterou je bezpochyby velmi dobré pravidelně zařadit do svého jídelníčku. Jaké zdravé látky rajčata obsahují? A kde pořídit rajčata, když zrovna není hlavní sezóna?

Rajčata jsou jedním z druhů zeleniny, který je chutný jak čerstvý, tak tepelně upravený. Receptů na jídla s rajčaty existuje bezpočet. Proč je dobré rajčata pravidelně konzumovat?

Zdraví zdravé rajče

Rajčatům se ne nadarmo říká rajská jablíčka. Díky jejich blahodárným účinkům na lidský organismus a všestrannému využití v kuchyních po celém světě jsou zeleninou číslo 1. Každý ví, že zelenina je zdravá, takže bude logicky i rajče. Podle Italů jsou rajčata významným antioxidantem a mají tak protirakovinný účinek.

Pravděpodobně konzumace rajčat nebude jediným důvodem, proč v Itálii je podprůměrný výskyt rakoviny navzdory velkému počtu kuřáků. Původcem zdraví bude i velká konzumace volně žijících ryb, zeleniny a o hodně menší konzumace uzenin než u nás. Rajčata hrají přesto jednu z hlavních rolí.

Co tedy obsahují? Vitamíny A, B, C, D, F, K a spoustu minerálů. Zajímavá je látka niacin, která způsobuje dobrou náladu. Dále v rajčatech najdeme kyselinu listovou, jablečnou, citronovou, aj. Nejzajímavější je u rajčat výskyt lykopenu. Nikde jinde ho nenajdeme tolik jako v rajčatové šťávě.

Lidské tělo ho vstřebá ale daleko víc, pokud jsou rajčata tepelně upravená a prošla teplotou varu. Potom je pro nás mnohem lépe stravitelný. Je proto naprosto skvělé, že na rozdíl od ostatní zeleniny, která vařením ztrácí to nejlepší ze sebe, rajčata válí. Lykopen je obrovský antioxidant a podle mě je hlavní příčinou italské dlouhověkosti.

Rajská rajčata jsou skvělá pro přípravu poctivé domácí pravé rajské omáčky.

Kde sehnat dobrá rajčata?

Ti z vás, co nemají to štěstí, že pořídí rajčata domácí, dejte si tu práci a zajděte si na trh. V létě tam naleznete české zahrádkáře a nebojte se jich zeptat na původ a kontakt. Klidně si zkuste dohodnout i bedýnku. Bedýnky jsou i dalším skvělým tipem, ale tady pozor.

Ne všechny webové stránky nabízející bedýnky mají kvalitní zboží, je tudíž dobré zvolit takové prodejce, kteří se snaží dodávat z lokálních nebo alespoň českých oblastí. Před supermarkety stojí i malá zelinářství, dokonce i v zimě prodávají opravdu chutné, sladké a voňavé plody.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang