Výrobci potravin často nabízí vícezrnné pečivo místo zdraví prospěšnějšího celozrnného. Vícezrnná mouka ale není celozrnná mouka.

Konzumací bílého (a bohužel i vícezrnného pečiva) jsou tělu podle kalkulačky kalorií dodávány pouze prázdné kalorie a minimum vlákniny.

Vícezrnné, cereální a celozrnné pečivo

Vícezrnné pečivo musí obsahovat min. 5 % mouky z jiných obilovin než je pšenice a žito. Ovšem nemluví se zde vůbec o celém zrnu, pouze o více druzích obilí.Cereální pečivo není legislativně upraveno, název pouze napovídá, že je vyrobeno z obilí.

Celozrnné pečivo musí obsahovat min. 80 % z celozrnných muk z celkové hmotnosti pečiva.

Celé zrno se skládá z obalu, klíčku a moučného jádra. Obal obsahuje minerální látky (fosfor, draslík, mangan, železo, vápník, hořčík), klíček obsahuje cenné nenasycené mastné kyseliny, kvalitní bílkoviny, vitamíny E, B, B1, B6 a enzymy. Moučné jádro má bílý vnitřek a obsahuje zejména bílkoviny, škrob a málo živin.

Bílá vs. celozrnná mouka

Bílá mouka vzniká mletím moučného jádra. Bílá mouka je ochuzena oproti celozrnné o cca 80 % výživných látek.

Celozrnná mouka obsahuje polysacharidy, tj. více zasytí, Po jejím požití nekolísá hladina cukru v krvi a má nižší glykemický index.

Zvýšená konzumace bílé mouky je považována za jednu z příčin zvyšující se intolerance na lepek.

Nejmladším dětem do tří let je možné podávat kombinaci celozrnného a bílého pečiva, aby nedocházelo k přílišnému podávání vlákniny. Ovšem většina osob konzumuje vlákniny nedostatek.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang