Zabijačková polévka – prejtová – recept

Pokrmy z vnitřnostíPolévkySlané receptyUzeniny

Zabijačková polévka (prdelačka) je tradiční české jídlo připravované při zabijačce. Základem polévky je silný vývar připravovaný během celé zabijačky (z ovaru a dalších surovin z poraženého prasete).

Do tohoto vepřového vývaru se v případě černé polévky potom přidává vepřová hustá krev, kroupy, cibule. Polévka může být dochucena již během vaření nebo až při servírování na talíř. Nejběžnějším kořením pro dochucení zabijačkové polévky je sůl, pepř, česnek a majoránka.

Domácí zabijačka

Zabijačka je tradiční česká událost, která se pořádá po celém Česku a je velmi oblíbená. Nejčastěji se koná v období od listopadu do března. Zabijačka je postavena na konzumaci masa a uzenin, které se připraví z domácích zvířat (nejčastěji z prasete) které se většinou chovají v domácích podmínkách.

Během zabijačky se vyrábí různé druhy masných výrobků, jako jsou jitrnice, jelita, prejt, ovar, škvarky a další. Kromě masa se také připravují jiné pokrmy, jako je zabijačkový guláš, tlačenka nebo prdelačka.

Zabijačka je více než jen o masu. Je to také o příležitosti setkat se se svými přáteli a rodinou, oživit tradiční zvyky a oslavit konkrétní událost. Na zabijačce je zvykem, že se všichni účastníci sejdou a začnou s přípravami.

Nejdříve se zvířata usmrtí a následně se z nich připraví maso a uzeniny. Po uvaření se maso a uzeniny podávají hostům, kteří se na zabijačce sešli.

Nejčastěji se při zabijačce pije pivo a domácí pálenka a občas se i zpívají tradiční české písničky. Tato událost je velmi oblíbená u lidí po celém Česku a je skvělou příležitostí, jak se setkat s přáteli a rodinou.

Pokud se zabijačky nechcete účastnit, nebo neznáte nikoho, kdo by ji zorganizoval, neznamená to, že si nemůžete vychutnat zabijačkové speciality. Produkty ze zabijačky můžete běžně koupit v řeznictví.

Zkuste si doma také připravit velmi jednoduchou a především zdravou svoji nejlepší česnekovou polévku!

Během zabijačky se vyrábí různé druhy masných výrobků, jako jsou jitrnice, jelita, prejt, ovar, škvarky a další.

Domácí zabijačka – postup

Postup domácí zabijačky je jedním z nejstarších tradičních kulinářských způsobů přípravy masa. Ačkoliv se to může zdát jako komplikovaný proces, je to docela snadné s trochou přípravy a vytrvalosti.

Porážkou prasete se rozumí omráčení, vykrvení, paření, odštětinování, odstranění vnitřností a půlení. Tyto úkony jsou svěřeny do rukou šikovného řezníka.

Dále se pak již pracuje s vepřovým masem, resp. s dvěma vepřovými půlkami, které jsou rozbourané na jednotlivé části. Také se připraví vepřové vnitřnosti k dalšímu použití.

Bohužel, počet zabijaček každoročně klesá, takže prase v chlívku na české vesnici je stále vzácnější. Domácí zabijačka má smysl, pokud ji lidé berou jako tradiční společensko-gastronomickou událost.

Zabijačkové polévky

Polévky ze zabijačky se obvykle připravují po domácku a mají různé variace v závislosti na oblasti a použitých ingrediencích. Kromě masa a zeleniny se do zabíjačkové polévky také přidává česnek a jiné koření. To dodává tomuto tradičnímu jídlu specifickou chuť a vůni. Někteří lidé také přidávají do polévky rýži nebo nudle.

TIP: Pokud zrovna neholdujete masu a chcete si připravit podobně výživnou polévku, tak zkuste recept na dršťkovou polévku z hlívy ústřičné.

Vepřová hustá krev se v dnešní době dá objednat u řezníka, takže si tuto polévku můžete uvařit kdykoli na ni dostanete chuť.

Zabijačková polévka – recept

Tato polévka je typicky vyrobená ze zbytků masa a kořenové zeleniny. Nejčastěji se používají vepřové sádlo, vepřové maso, bůček, srdce, játra, klobásy, česnek a mrkev. Dochucuje se především kmínem a novým kořením, a je to výborný způsob, jak zužitkovat zbytky masa zabijačky.

Zabijačková polévka – ingredience

  • 1 lžíce sádla
  • 1 střední cibule, nakrájená na kostky
  • 1 stroužek česneku, nasekaný
  • 500 g vepřového masa, nakrájeného na kostičky
  • 500 g vepřového bůčku, nakrájeného na kostičky
  • 200 g vepřových jater, nakrájených na kostičky
  • 2 střední mrkve, nakrájené na kostky
  • 2 lžíce nového koření
  • 2 lžíce kmínu
  • 1 litr vody

Zabijačková polévka – postup

  1. Na sádle osmahněte cibuli a česnek, dokud nejsou zlatavé.
  2. Přidejte vepřové maso, bůček a játra a smažte asi 5 minut.
  3. Přidejte mrkev, nové koření a kmín a smažte přibližně dalších 5 minut.
  4. Přilijte vodu a vařte asi 30 minut, dokud maso není měkké.
  5. Nakonec přidejte sůl a pepř a podávejte.

Černá polévka – prdelačka recept

Žádná zabijačka by nebyla kompletní bez známé černé polévky (prdelačky). Vepřová hustá krev a kroupy jsou typické pro tuto polévku. Dnes si vepřovou krev můžete objednat u místního řezníka a tím je možné tuto delikátní polévku připravit kdykoli se vám zachce.

Prdelačkou je možné si zpestřit jídelníček, jestliže však držíte redukční dietu, je pro vás zabijačková polévka nevhodná. Pokud přesto pokrmu neodoláte, seberte před podáváním z povrchu polévky přebytečný tuk.

Černá polévka – ingredience

  • 1,5-2 litry ovarového vývaru
  • 200 ml vepřové husté krve
  • 250 g vařených krup (nebo podle potřeby)
  • 3-4 stroužky česneku
  • 1 hrst sušené majoránky
  • pepř a sůl podle chuti

Černá polévka – postup

  1. Pokud je vývar zchladlý, posbírejte z povrchu tuk. Přeceďte, přiveďte k varu a stáhněte plamen, aby se již nevařil a byl stále pod bodem varu.
  2. Vmíchejte hustou krev, nesmí dojít k varu, jinak se srazí. Stále míchejte, alespoň 20 minut. Ke konci přidejte kroupy a prohřejte spolu s utřeným česnekem a majoránkou.
  3. Poté stáhněte z ohně, opepřete a osolte až na talíři.
  4. Pokud nebudete jíst polévku tentýž den, je nutné ji za občasného míchání zcela vychladit a uložit do lednice. Solit by se měla opravdu až při konzumaci.
Žádná zabijačka by nebyla kompletní bez známé černé polévky (prdelačky).

Bílá zabijačková polévka – recept

Základem zabijačkových polévek (černé i bílé) je vývar z vepřového masa. Vyzkoušejte recept na polévku ze zabijačky, která na rozdíl od prdelačky neobsahuje krev.

Bílá zabijačková polévka – ingredience

  • 120 g ječných krup
  • 1 vepřové koleno
  • 120 g mrkve
  • 120 g celeru
  • 1 cibule
  • sůl
  • 2 bobkové listy
  • 5 kuliček nového koření
  • 5 kuliček černého pepře
  • 4 lžíce nasekané čerstvé majoránky (nebo 2 lžíce sušené)
  • 80 g mraženého hrášku
  • 5 stroužků česneku

Bílá zabijačková polévka – postup

  1. Do studené vody namočte kroupy, které nechte přes noc odležet.
  2. Druhý den je vařte doměkka v osolené vodě po dobu asi 30 minut. Po uvaření je sceďte a propláchněte studenou vodou.
  3. Omyté vepřové koleno vložte do hrnce se studenou vodou. Přidejte očištěnou mrkev s celerem, cibuli ve slupce a koření.
  4. Osolte a přiveďte k varu, na mírném plameni vařte 90 minut.
  5. Pak vývar sceďte, oberte maso, pokrájejte ho na menší kousky a zeleninu nakrájejte nadrobno.
  6. Polévku dochuťte majoránkou a solí.
  7. Nakonec vmíchejte utřený česnek, vařené kroupy s hráškem a krátce povařte.

Ovarová polévka – recept

Nepoužít vývar, který vznikne při vaření ovarového masa, by byl neodpustitelný hřích. Je jasné, že při zabijačce se zužitkuje úplně všechno, co jen jde – takže ani ovarový vývar nebude výjimkou.

Mimo přidávání vývarů do jelit a jitrnic ho většinu můžete využít buď do zabijačkové polévky, nebo přímo do ovarové polévky s kroupami.

Ovarová polévka – ingredience

  • 1 litr ovarového vývaru
  • 2 velké mrkve a kořenová petržel, nakrájené na kostičky
  • 1 větší cibule
  • 20 dkg vařených ječných krup
  • pepř, česnek a sůl podle chuti
  • majoránka a nové koření

Ovarová polévka – postup

  1. Vývar z ovaru nechte zlehka vychladnout a stáhněte vrstvu tuku z hladiny. Ovarová polévka by jinak byla dost tučná, a ne každý by si na ni pochutnal.
  2. Poté přidejte nakrájenou zeleninu, a nadrobno pokrájenou cibuli, a nové koření.
  3. Zvolna vařte na mírném ohni asi 15 minut.
  4. Pak přidejte uvařené kroupy, dobře promíchejte, aby se kroupy neslepily k sobě.
  5. Přidejte prolisovaný česnek, podle chuti osolte a opepřete.
  6. Při servírování ovarovou polévku dochuťte majoránkou.
Základem zabijačkových polévek je vývar z vepřového masa. Vyzkoušejte recept na polévku ze zabijačky, která na rozdíl od prdelačky neobsahuje krev.

Jak se vaří kroupy do polévky

K velmi důležitým surovinám při zabijačce patří bezpochyby kroupy. Nesmí chybět při přípravě prdelačky ani při výrobě jelítek. Pokud přemýšlíte, jak uvařit kroupy do polévky, není to žádná složitá věda.

Ječné kroupy nejprve je na pár hodin namočte do studené vody, ve které je následně uvařte doměkka. Hotové kroupy pak nezapomeňte propláchnout, aby se k sobě neslepily a nechte zcela vychladnout.

Domácí zabijačka a vliv na zdraví

Když se vyvarujete přílišné konzumaci alkoholu a příliš se nepřejíte, nemusí být zabijačka ani tolik nezdravá. Nicméně obsah tuků i případná biokvalita závisí na typu prasete. Někteří čuníci jsou i méně sádelnatí a vepřové maso také obsahuje kvalitní bílkoviny.

V omezeném množství, dobré kvalitě a při vhodném zpracování a s vhodně kombinovanými přílohami si můžete i zabijačku dovolit tak, abyste dosáhli optimálního poměru živin a nechyběly vám bílkoviny a komplexní sacharidy.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang