Pečení dortů je ne každého oblíbená disciplína. Ovšem recept na mechový dort může vést alespoň ke zkoušce. Co to je mechový dort? Jak tento dort ze špenátu chutná? Jak si ho doma připravit?

Zelený dort ze špenátových listů je originální způsob pečení dezertů. Mechový dort je díky špenátu lahodný, vláčný, jemný a zároveň dokonale zelený. Zeleninová přísada je neobvyklou surovinou, zakládající recept na sladký pečený dort. Chuť ovšem nijak výrazně neovlivní. Dortu dodá svěžest, lahodnost, vláčnost a barevnost. Nápad vzešel ve Skotsku a s oblibou se mezi strávníky prosadil. Recept zvládne úplně kdokoli.

Špenát dortu dodá svěžest, lahodnost, vláčnost a barevnost.

Slané variace pokrmů se špenátem zná spousta strávníků a kuchařů. Nikoho asi nepřekvapí špenátová polévka, ovšem dort se špenátem už ano. Postupem může připomínat krtkův dort.

Nejlepší mechový dort z čerstvého špenátu

Zelený mechový dort je výborný způsob, jak pečení sladkých dezertů ozvláštnit. Klasických dortů se strávník občas přejí. Variace krémů a piškotů lze obměnit. Ovšem originalitou mohou dortu z mechu jen těžce konkurovat. Sladké dorty s přidanou zeleninovou ingrediencí jsou již připravovány častěji. Mrkvový dort je toho důkazem.

Pro recept na mechový dort se využívá čerstvých špenátových listů. Ty se řadí mezi zelené potraviny, které jsou světově označovány jako ty nejzdravější.

Pro recept na mechový dort se využívá špenátových listů.

Špenátový mechový dort je méně častým sladkým pokušením, které v českých kuchyních nepatří mezi ty nejznámější. Může ho připravit doma úplně každý. Špenát je skvělou surovinou, která dodá pečenému dortu tu pravou originalitu, zajímavou barvu, název, avšak především lahodnou chuť.

Špenátový mechový dort

Dort z mechu má jako základní ingredienci receptu špenát. Ten je považován podle kalorických tabulek za nízkokalorickou surovinu, s pořádnou dávkou vitamínů. Nejen pro zrak, chod srdce a pro boj s paradentózou je vitamín C ve špenátu skvělý. Obsahuje i draslík, hořčík, železo, vlákninu a mangan.

Špenát má blahodárné účinky na zdraví člověka. Pozitivně podporuje funkci srdce, chrání před infarktem a před ucpáváním cév cholesterolem. Podporuje snižování pravděpodobnosti vzniku cukrovky a obezity člověka. Vitamíny, které špenát obsahuje, podporují i prevenci očních onemocnění.

Špenát má blahodárné účinky na zdraví člověka.

Zdravotních blahodárných vlivů a účinků má tato zelená ingredience nespočet. Špenát navíc podporuje hubnutí. Dort lze v receptuře odlehčit a dopřát si sladkou tečku např. bez lepku. Pepek námořník by mechový dort jistě ocenil.

Zelený mechový dort – recept

Recept na mechový dort se špenátem je snadný, zvládne ho opravdu kdokoli. Dort vypadá senzačně, svěže a přirozeně barevně. Špenát dodá dortu převážně barvu. Podpoří lahodnost a jemnost. V dezertu není chuť špenátu znát. Recept na mechový dort se skládá z pár ingrediencí.

Ingredience na korpus:

 • 250 – 300 g čerstvých špenátových listů
 • 3 vejce
 • citrón
 • 200 g moučkového cukru
 • 175 ml slunečnicového oleje
 • 300 g hladké mouky
 • kypřící prášek

Ingredience na krém:

 • 150 g mascarpone
 • 250 ml smetany ke šlehání
 • 150 g moučkového cukru (dle chuti lze přidat)
 • vanilkový cukr

Postup:

Připravte si hrnec s vodou, tu přiveďte k varu. Zároveň připravte mísu se studenou vodou a ledem na blanšírování špenátových listů. Udrží si tak svoji zelenou barvu.

Do vroucí vody vložte listy špenátu a během chvilky je cedníkem vyndejte. Ponořte je do mísy s ledem a vodou.

Mixérem listy rozmělněte najemno. Poté přidejte citronovou šťávu a nastrouhanou kůru.

Vyšlehejte vajíčka s cukrem do světlé pěny, přidejte olej, mouku a kypřící prášek. Na závěr vmíchejte připravenou špenátovou kaši.

Těsto vlijte do vhodné vymazané dortové formy. Můžete ji trochu vysypat moukou, pro jistotu. Pečte přibližně 40 minut na 180°C.

Mezitím si připravte krém na dort. Smíchejte všechny ingredience. Smetanu, cukr, mascarpone a vanilkový cukr pečlivě promíchejte. Vytvoříte tak hladký krém.

Upečený korpus nechte vychladnout. Seřízněte slabý plát z horní části korpusu. Tento kus rozmělněte v míse na drobenku.

Korpus prokrojte na tři shodné kusy podélného dortu. Mezi díly rozetřete krém a dort navrstvěte. Část krému si nechte na pomazání dortu zvenku.

Dort posypte připravenou drobenkou ze seříznutého vršku korpusu. Lze dozdobit např. plátkem citrónu.

Mechový dort s mascarpone

Mechový špenátový dort je díky krému z mascarpone odlehčený, vláčný a ne tak hutný, jako typické máslové krémy v tradičních dortových dezertech. Recept je možné ozvláštnit, doplnit. Ingredience lze obměnit tak, aby byl recept bezlepkový. Špenát na sladko, i špenát naslano. Vždy dokonalý, jemný a zdravý. Ať už špenátový quiche, tak špenátový dort.

Zelený mechový dort ze špenátu si oblíbí každý. Díky chuti a originalitě, i jednoduché přípravě.

IngredienceRecept

© 2022 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang