Recept na dokonalou rýži na divoko

PřílohyRýže

Divoká rýže je jedinečná a vysoce výživná obilovina pocházející ze Severní Ameriky. Jedná se o druh travního semene, který pochází z oblasti Velkých jezer a Kanady. Jedná se o jednu z nejstarších lidstvu známých obilovin, jejíž používání je doloženo již ve starých domorodých kulturách v této oblasti. Divoká rýže je vysoce výživná obilovina, která je bohatá na mnoho vitaminů a minerálních látek. Obsahuje také řadu esenciálních aminokyselin, které z ní činí kompletní bílkovinu.

Divoká rýže je známá také jako indiánská rýže nebo vodní oves.

Divoká rýže není totéž co bílá nebo hnědá rýže. Divoká rýže vlastně technicky vzato není zrno, ale semeno trávy, které roste nad vodní hladinou v mělkých jezerech a potocích. Díky tomu se dokonale hodí pro chladné a vlhké podnebí, jaké panuje na severu a východě Spojených států a Kanady.

Na rozdíl od bílé rýže je sklizeň divoké rýže obtížnější, protože je nutné, aby se potápěči dostali do vody a ručně vytrhali stébla. Zralé zrno se sklízí koncem léta ohýbáním stonků rostlin, aby se posbírala zrna na dně rostlin.

Protože se musí sklízet ručně, může tento proces trvat i několik týdnů. Tento proces ruční sklizně z něj činí velmi zvláštní a cennou komoditu.

Divoká rýže má velkou výživovou hodnotu. Je to celozrnná, bezlepková potravina, která je vynikajícím zdrojem vlákniny, bílkovin, vitaminů, minerálních látek včetně kyseliny listové, železa, zinku, hořčíku a esenciálních mastných kyselin.

Je také dobrým zdrojem rostlinných bílkovin. Je bohatá na antioxidanty, o kterých se předpokládá, že snižují záněty, pomáhají předcházet nemocem a chrání buňky před poškozením. Divoká rýže má také nízký glykemický index, což znamená, že nezpůsobuje zvýšení hladiny cukru v krvi.

Navíc obsahuje mnoho fytonutrientů, což jsou rostlinné sloučeniny, které poskytují potenciální zdraví prospěšné účinky.

Divoká rýže je mimořádně všestranná a lze ji použít do různých pokrmů. Lze ji podávat jako přílohu, uvařit a podávat se slaným hlavním jídlem, přidávat do polévek a nákypů nebo ji zapracovat do chleba a muffinů.

Lze ji také použít jako náhradu bílé nebo hnědé rýže ve smažených pokrmech. Divoká rýže je také skvělým doplňkem salátů a dalších studených pokrmů. Lze ji také smíchat s jinými druhy rýže a dodat jí tak jedinečnou chuť.

Divokou rýži můžete také smíchat s jinými druhy rýže a dodat jí tak jedinečnou chuť.

Divoká rýže je skvělým doplňkem každého jídla, protože obsahuje širokou škálu základních živin a celou řadu chutí. Je vynikajícím zdrojem bílkovin, vlákniny a vitaminů a zároveň má nízký obsah kalorií. Dodává zajímavou a dynamickou chuť všem druhům pokrmů a může vám pomoci splnit vaše denní výživové cíle.

Pokud jste se do rýže zamilovali, podívejte se na tyto recepty:

Rýže na divoko – recept

Rýže na divoko je výživná, chutná příloha. Zaujala vás, ale nevíte si rady s její přípravou? Máme pro vás snadný recept.

Příprava

 • Příprava: 5 minut
 • Vaření: 45 minut
 • Celkem: 50 minut

Ingredience na rýži na divoko

 • 1 šálek divoké rýže
 • 6 šálků vody
 • sůl (dle chuti)
 • 1 až 2 lžičky extra panenského olivového oleje
 • 1 prolisovaný stroužek česneku (dle chuti)
 • 1 tenký plátek cibule

Postup na rýži na divoko

 1. Přiveďte k varu velký hrnec vody, na 1 hrnek rýže použijte nejméně 6 šálků vody.
 2. Rýži důkladně propláchněte v cedníku s jemnými oky pod tekoucí vodou.
 3. Přidejte propláchnutou rýži a pokračujte ve vaření, přičemž podle potřeby snižujte teplotu, abyste udrželi aktivní var, po dobu 40 až 55 minut.
 4. Rýže je hotová, když je příjemně měkká, ale stále klade lehký odpor na skus. Pokud uvidíte, že se zrnka ve středovém švu trhají, je rýže pravděpodobně hotová.
 5. Rýži slijte a vraťte ji zpět do hrnce (mimo ohřev).
 6. Vmíchejte zbylé ingredience, které chcete přidat.

TIP: Pokud máte čas, položte přes hrnec utěrku, přikryjte rýži a nechte ji 10 minut odpočívat (tím se vstřebá přebytečná vlhkost).

Divoká rýže obsahuje také řadu esenciálních aminokyselin, které z ní činí kompletní bílkovinu.

Jasmínová rýže

Jasmínová rýže je druh dlouhozrnné voňavé rýže, která je nejoblíbenější v zemích jihovýchodní Asie, jako je Thajsko a Kambodža. Je známá především pro svou lehce nasládlou oříškovou chuť a měkkou, lepkavou strukturu. Jasmínová rýže se v Kambodži a Thajsku pěstuje již po staletí a nyní se pěstuje i v dalších zemích po celém světě.

Jasmínová rýže je charakteristická tím, že je nejen voňavá, ale má také jedinečný chuťový profil, který ji odlišuje od ostatních dlouhozrnných odrůd. Po uvaření má měkkou strukturu podobnou tyčince a mírně nasládlou chuť. Zrna jsou také výrazně delší než u jiných druhů dlouhozrnné rýže a mají tendenci se spíše slepovat než shlukovat.

Jasmínová rýže se nejčastěji používá v asijské kuchyni, kde se často podává spolu s různými druhy zeleniny a kari. Často se také používá do polévek, smažených pokrmů a dezertů. Jelikož se jedná o dlouhozrnnou odrůdu, je ideální pro přípravu pokrmů s lehkou a nadýchanou strukturou, jako je sushi a smažená rýže.

Jak uvařit jasmínovou rýži?

Klíčem k uvaření dokonalé jasmínové rýže je věnovat pozornost poměru vody a rýže. Obecně platí, že pro dosažení optimálních výsledků je nejlepší použít poměr 1,5 šálku vody na každý šálek rýže. Kromě toho je důležité nezapomenout rýži před vařením propláchnout, aby se odstranil přebytečný škrob.

Jasmínová rýže je díky své oblíbenosti a dostupnosti nejčastěji používaným druhem rýže v kuchyni jihovýchodní Asie. Její obliba však roste i v jiných světových kuchyních, protože šéfkuchaři začínají objevovat jedinečný chuťový profil a strukturu tohoto zrna. Jasmínovou rýži jistě oceníte, ať už ji podáváte k tradičnímu asijskému kari, nebo k jídlu západního stylu.

Jasmínová rýže – recept

Tento lahodný pokrm z jasmínové rýže se skvěle hodí jako příloha k jakémukoli hlavnímu chodu. Díky své výrazné chuti a struktuře dodá každému jídlu jedinečný nádech.

Jasmínová rýže je nejen chutná, ale je také skvělým zdrojem vlákniny a dalších důležitých živin. Vychutnejte si tuto výživnou a chutnou přílohu, až budete příště podávat něco výjimečného.

Ingredience na jasmínovou rýži

 • 1 šálek jasmínové rýže
 • 1 a ½ šálku zeleninového vývaru
 • 1 lžička olivového oleje
 • sůl a pepř podle chuti

Postup na na jasmínovou rýži

 1. Začněte propláchnutím jasmínové rýže ve studené vodě, dokud voda nepoteče. Tím zajistíte, že uvařená rýže bude lehká a nadýchaná.
 2. Propláchnutou rýži nasypte do hrnce, přidejte vývar a směs přiveďte k varu.
 3. Po dosažení varu snižte teplotu na minimum, hrnec přikryjte a vařte asi 15 minut nebo dokud se tekutina nevstřebá a rýže není uvařená.
 4. Po uvaření vypněte oheň a nechte rýži 5 minut odstát, než ji načechráte vidličkou.
 5. Přidejte olivový olej, sůl a pepř a naposledy rýži načechrejte.
 6. Jasmínovou rýži podávejte teplou.
Jasmínová rýže je známá hlavně pro svou lehce nasládlou oříškovou chuť a měkkou, lepkavou strukturu.

Jak správně uvařit rýži

Uvaření dokonalé rýže může být pro mnoho domácích kuchařů výzvou, takže pokud jste někdy měli várku lepivé, kašovité nebo nedovařené rýže, pravděpodobně jste si kladli otázku, jak správně uvařit rýži. Klíčem k dokonale nadýchané rýži je pochopení fyzikálních vlastností dobrého rýžového zrna a znalost toho, jak je využít ve svůj prospěch.

Prvním krokem, jak uvařit rýži, je vědět, s jakým druhem rýže máte tu čest. Existuje mnoho druhů rýže, od krátkozrnné bílé až po dlouhozrnnou hnědou, a každý druh vyžaduje trochu jiný přístup, pokud jde o vaření.

Obecně platí, že krátkozrnná bílá a hnědá rýže vyžadují více tekutiny a čas, aby ji zrna mohla vstřebat, zatímco dlouhozrnná bílá vyžaduje nejméně. To se může lišit v závislosti na konkrétním typu rýže, proto si nezapomeňte překontrolovat pokyny k vaření na obalu.

Jakmile si vyberete svůj oblíbený druh rýže, dalším krokem je její propláchnutí před vařením. Propláchnutím zrnek rýže odstraníte případné škroby nebo oleje a pomůžete rýži, aby při vaření zůstala oddělená a nadýchaná.

Chcete-li rýži správně propláchnout, vložte ji do jemného síta a krouživými pohyby přes zrnka přejeďte studenou vodou. Je důležité rýži neustále míchat, protože to pomáhá rovnoměrně rozdělit vodu a zajistit, aby se každé zrnko řádně propláchlo. Jakmile je rýže čistá, nechte ji v sítu, aby z ní mohla odkapat přebytečná vlhkost.

Jak uvařit rýži v hrnci?

Když je rýže připravená k vaření, odměřte požadované množství rýže do hrnce a poté odměřte potřebné množství tekutiny. Obvykle platí, že na každý šálek rýže je třeba použít 1 a 1/2 šálku tekutiny.

Po přidání tekutiny do hrnce ji nezapomeňte promíchat, aby se zajistilo rovnoměrné rozložení tepla. Zesilte teplotu na maximum, a jakmile se začne vařit, snižte teplotu na minimum a hrnec přikryjte.

Jak dlouho vařit rýži?

Pro bílou rýži a rýži basmati platí obecné pravidlo, že se rýže vaří patnáct minut. U hnědé rýže je třeba dobu vaření prodloužit na dvacet minut.

Po dokončení vaření je důležité nechat rýži několik minut odpočinout. To umožní, aby se přebytečná vlhkost vstřebala do zrn, a pomůže zajistit, aby byla rýže dokonale uvařená a nadýchaná. Jakmile rýže několik minut odpočívá, načechrejte ji vidličkou a podávejte.

Pokud budete postupovat podle těchto pokynů, budete mít jistotu, že rýže bude pokaždé dokonale nadýchaná. Uvaření dokonalé rýže nemusí být náročné – stačí se ujistit, že víte, s jakým druhem rýže máte tu čest, propláchnout ji, použít správné množství tekutiny, sledovat dobu vaření a nechat rýži odpočinout. Díky těmto jednoduchým krokům budete schopni připravit dokonale uvařenou rýži během chvilky.

Prvním krokem, jak uvařit správně rýži, je vědět, s jakým druhem rýže máte tu čest.

Rýže v troubě – recept

Rýže je základní potravinou, kterou konzumují lidé na celém světě. Lze ji připravit mnoha různými způsoby, ale jedním z nejlepších způsobů, jak ji opravdu ozvláštnit, je uvařit ji v troubě. Při tomto způsobu vaření vznikne aromatická a nadýchaná rýže, která se hodí k mnoha různým přísadám a pokrmům.

Ingredience na rýži v troubě

 • 1 šálek dlouhozrnné hnědé nebo bílé rýže
 • 2 šálky vody
 • máslo nebo olej

Postup na rýži v troubě

 1. Předehřejte troubu na 350 stupňů.
 2. Ve velké míse smíchejte 1 šálek dlouhozrnné hnědé nebo bílé rýže a 2 šálky vody.
 3. Vymažte zapékací misku vhodnou do trouby máslem nebo olejem, máslo se skvěle hodí při přípravě hnědé rýže, ale pro bílou rýži je lepší volbou rostlinný nebo olivový olej.
 4. Směs rýže a vody nalijte do připravené zapékací misky a přikryjte těsně přiléhajícím víkem nebo alobalem.
 5. Pečte 45 minut v předehřáté troubě.
 6. Vyjměte z trouby a upečenou rýži načechrejte vidličkou, aby se rovnoměrně rozprostřela vlhkost.

TIPY:

 • Pokud byste se rozhodli pro jasmínovou rýži nebo rýži basmati použijte poměr 1 šálek rýže na 1 a 3/4 šálku vody.
 • Chcete-li rýži ještě více ochutit, experimentujte s přidáním bylinek a koření, jako je česnek, rozmarýn, tymián nebo bobkový list.
 • Pro pikantnější chuť můžete také část vody nahradit vývarem.

Dušená rýže v troubě – recept

Vaření rýže v páře v troubě je snadný a pohodlný způsob, jak si pokaždé připravit dokonalou a nadýchanou rýži. Tato technika umožňuje rovnoměrné rozložení tepla, protože rýže se dusí mezi dvěma vrstvami pečícího papíru. Výsledek? Lahodný pokrm z rýže, který zabere mnohem méně času, než byste čekali.

Tento způsob přípravy rýže v páře je skvělý pro přípravu rýže na večeře během všedního dne a pro velká rodinná jídla. Je to také skvělá možnost, pokud máte v kuchyni málo místa a potřebujete připravit velkou dávku rýže, aniž byste museli použít rýžovar.

Ingredience na dušenou rýži v troubě

 • rýže
 • sůl, pepř, bylinky (dle chuti)

Postup na dušenou rýži v troubě

 1. Předehřejte troubu na 177 °C.
 2. Plech na pečení vyložte pečícím papírem.
 3. Na spodní pečící papír položte vrstvu propláchnuté rýže a rovnoměrně ji rozprostřete.
 4. Na vrchní část rýže položte další pečící papír.
 5. Plech s pečícím papírem a rýží vložte do předehřáté trouby.
 6. Pečte 25 minut.
 7. Vyjměte plech z trouby a nechte rýži před podáváním vychladnout.

TIPY:

 • Aby se vše uvařilo rovnoměrně, ujistěte se, že je rýže na plechu rovnoměrně rozložená. Tím zajistíte správný přenos tepla a dokonale propečenou rýži.
 • Chcete-li přidat další chuť, zkuste před přidáním rýže přidat do vrstvy pečícího papíru koření, jako je sůl, pepř nebo bylinky.
 • Pro jedinečné zpestření zkuste po přidání vrstvy rýže přidat na pečící papír zeleninu, maso nebo dokonce ovoce. Vznikne tak lahodná a zajímavá příloha s bohatou chutí.
Propláchnutím zrnek rýže odstraníte případné škroby nebo oleje.

Pečená rýže – recept

Pečená rýže je chutný a výživný pokrm, který se snadno připravuje a který si může vychutnat každý. Zapečená rýže je všestranný pokrm, který lze připravit z jakéhokoli druhu rýže a který lze upravit tak, aby vyhovoval všem chuťovým buňkám. Tento recept je skvělý pro rychlý a snadný oběd nebo večeři a lze jej snadno přizpůsobit různým chutím a dietám.

Ingredience na pečenou rýži

 • 2 šálky dlouhozrnné rýže (nejlépe basmati nebo jasmínové).
 • 2 šálky vody
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 1 lžička česnekového prášku
 • 1 lžička cibulového prášku
 • sůl a pepř (podle chuti)

Postup na pečenou rýži

 1. Prvním krokem je předehřátí trouby na 190 °C.
 2. Vymažte dvoučtvrtlitrovou zapékací misku olivovým olejem a dejte ji stranou.
 3. V hrnci přiveďte k varu 2 šálky vody.
 4. Přidejte rýži a dobře promíchejte.
 5. Jakmile se voda opět začne vařit, snižte teplotu na minimum a pánev přikryjte pokličkou.
 6. Rýži nechte vařit 20 minut nebo dokud není uvařená a měkká.
 7. Jakmile je rýže uvařená, přelijte ji do vymazané zapékací misky.
 8. Posypte ji česnekovým práškem, cibulovým práškem, solí a pepřem.
 9. Pokapejte ji zbylým olivovým olejem a vše promíchejte, aby byly všechny ingredience rovnoměrně rozprostřeny po celé míse.
 10. Vložte zapékací misku do trouby a pečte 25 minut.
 11. Po uplynutí doby pečení opatrně vyjměte misku z trouby a rýži načechrejte vidličkou.
 12. Podávejte teplé.

Rýže v mikrovlnce – recept

Nejběžnějším způsobem vaření rýže je vaření zrn na plotně, ale pokud nemáte čas nebo potřebujete rychlou přílohu, můžete ji uvařit také v mikrovlnné troubě. Vaření rýže v mikrovlnce je rychlé a snadné a nemusíte odměřovat ani sledovat proces vaření.

Ingredience na rýži v mikrovlnce

 • 1 šálek rýže
 • 2 šálky vody

Postup na rýži v mikrovlnce

 1. Odměřte 1 šálek rýže a vložte ji do misky vhodné do mikrovlnné trouby.
 2. Rýži zalijte 2 šálky vody.
 3. Směs míchejte dřevěnou lžící, dokud se voda zcela nevstřebá.
 4. Misku pevně zakryjte plastovou fólií nebo pokličkou.
 5. Misku ohřívejte v mikrovlnné troubě na nejvyšší výkon po dobu 5 minut.
 6. Vyjměte misku z mikrovlnné trouby a nechte ji zakrytou 5 minut stát.
 7. Před podáváním sundejte víko nebo plastovou fólii a rýži načechrejte vidličkou.

TIPY:

 • Na každý 1 šálek rýže můžete také odměřit 1½ šálku vody, aby byla rýže o něco měkčí.
 • Abyste se ujistili, že rýže není rozvařená, je nejlepší ji během vaření pravidelně kontrolovat.
 • Pokud vaříte více misek rýže najednou, rozdělte dobu vaření mezi ně. Tímto způsobem se doba vaření nebude překrývat.
 • Pokud plánujete rýži použít v pozdějším receptu, ujistěte se, že je rozložená na talíři nebo v mělké míse, aby rychleji vychladla.
 • Zbytky uvařené rýže uložte do lednice, protože při pokojové teplotě se rychle kazí.

Mikrovlnná trouba je efektivní způsob, jak si připravit rychlou přílohu nebo jídlo, aniž byste museli zahřívat kuchyň. Je to také skvělý způsob, jak připravit větší množství rýže, aniž byste museli hlídat hrnec na sporáku. Nyní, když znáte základy vaření rýže v mikrovlnce, jste připraveni být v kuchyni kreativní.

Kategorie:

Přílohy | Rýže
IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang