Recept na marinovaného tuňáka

Hlavní jídlaMarinádyRybySlané receptyTuňák
marinovany-tunak

Z hlubin oceánu se vynořuje kulinářská pochoutka, která si získala chutě milovníků mořských plodů po celém světě: marinovaný tuňák. Díky své jemné chuti, pevné struktuře a všestrannosti je marinovaný tuňák ukázkou nádherné harmonie jednoduchosti a rafinovanosti.

Tento článek odhaluje tajemství přípravy lákavého pokrmu z marinovaného tuňáka, který potěší chuťové pohárky a povznese váš kulinářský zážitek.

Tuňák žlutoploutvý recept marinování

Marinování tuňáka je kulinářská technika, při níž se do ryby dostanou chutě, které zvýrazní její přirozenou podstatu a zároveň ji dokonale zjemní. Proces spočívá v ponoření steaků z tuňáka do marinády vytvořené ze směsi aromatických přísad.

Tyto ingredience se spojí a vytvoří symfonii chutí, která doplní přirozené vlastnosti tuňáka. Tuňákový steak je perfektní jako součást klasického těstovinového salátu s tuňákem, nebo jej zkuste připravit s výtečnými vegetariánskými karbanátky a čerstvou zeleninou.

Tuňák žlutoploutvý recept
Tuňák žlutoploutvý recept je perfektní odlehčeným jídlem na grilu s pečeným lilkem a restovaným chřestem.

Tuňák na pánvi – ingredience

Základem vynikajícího steaka tuňáka je výběr ingrediencí:

 • Čerstvé steaky z tuňáka: Vycházejte z nejkvalitnějších steaků z tuňáka, které jsou známé svou bohatou chutí a pevnou strukturou.
 • Citrusová kůra: Vhodná ingredience: Čerstvě vymačkaná citronová šťáva dodá pokrmu jasný a pikantní nádech, který ho oživí.
 • Aromatické akcenty: Mletý česnek a strouhaný zázvor dodávají marinádě hloubku a komplexnost.
 • Umami elixír: Sójová omáčka dodává chuťovému projevu pikantní umami, které harmonizuje chutě.
 • Jemná sladkost: Pro vyvážení chutí a dodání jemné sladkosti lze přidat trochu medu nebo hnědého cukru.
 • Elegance oleje: Olivový olej dodává hedvábnou strukturu a slouží jako nosič chutí.
 • Velkolepost koření: Sůl a černý pepř harmonizují chuťový profil a zvýrazňují každou nuanci.
Tunak na panvi
Tuňák na pánvi je rychlým a skvělým jídlem plným bílkovin.

Příprava steaka z tuňáka recept

Sestavte marinádu: V harmonickém spojení chutí smíchejte sójovou omáčku, olivový olej, čerstvě vymačkanou citronovou šťávu, prolisovaný česnek, nastrouhaný zázvor, med, sůl a černý pepř. Výsledná marináda je symfonií chutí, která zvýrazní přirozené vlastnosti tuňáka.

Rituál marinování: Steaky z tuňáka vložte do mělké misky nebo uzavíratelného sáčku. Rybu přelijte marinádou, aby byla důkladně obalená. Marináda propůjčí tuňákovi svou esenci a promění ho v mistrovské kulinářské dílo.

Choreografie času: Nechte tuňáka tančit v objetí marinády. Ideální je marinování po dobu 30 minut až 2 hodin, které rybu zjemní, aniž by se změnila její struktura.

Pocit z opékání: Tuňáka rozpalte na grilu nebo na pánvi a několik minut opékejte z každé strany, aby se krásně opekl a zachytil chuť a šťávu.

Syté crescendo: Po upečení na požadovanou propečenost nechte tuňáka odpočinout. Tento důležitý krok umožní, aby se šťávy znovu rozprostřely a vytvořily symfonii šťavnatosti při každém soustu.

Kulinářské finále: Když marinovaného tuňáka podáváte, jeho vizuální přitažlivost a lákavá vůně vyvolávají očekávání. Křehká ryba prosycená vrstvami chutí potěší smysly.

Steak z tuňáka
Steak z tuňáka podávejte s grilovanou zeleninou a smaženou rýží.

Steak tuňák žlutoploutvého – recept

Steaky z tuňáka jsou krájeny z nejlepších částí ryby a vyznačují se jedinečným charakterem, který je ve světě mořských plodů odlišuje. Perfektním jídlem s tuňákem je i zapečený tuňák s těstovinami.

Ingredience na steak z tuňáka žlutoploutvého

 • 2 steaky (170 až 225 g) z tuňáka
 • 2 lžíce sezamového oleje
 • 2 lžíce sójové omáčky (nebo bezlepkové omáčky tamari)
 • 1 lžíce nastrouhaného čerstvého zázvoru
 • 1 stroužek česneku, mletý
 • 1 šalvěj, nakrájená na tenké plátky (několik plátků si nechte na ozdobu)
 • 1 lžička čerstvé limetkové šťávy

Postup na steak z tuňáka žlutoploutvého

 1. Smíchejte ingredience na marinádu a obalte v ní steaky z tuňáka, pevně je přikryjte a uložte alespoň na hodinu do chladničky.
 2. Rozpalte pánev s těžkým dnem, nejlépe litinovou, na středně vysoké až vysoké teplotě. Když je pánev rozpálená, vyjměte steaky z tuňáka z marinády a opékejte je minutu až minutu a půl z každé strany.
 3. Vyjměte tuňáka z pánve a nakrájejte jej na plátky. Posypte několika plátky šalvěje.
 4. Podávejte jen tak, s bílou rýží nebo s hlávkovým salátem, či na tenké plátky nakrájeným zelím nebo fenyklem.

Grilovaný steak z tuňáka – recept

Grilovaný steak tuňáka je lahodným pokrmem, který zvýrazňuje přírodní chuť ryby. Tento recept je jednoduchý a umožňuje kvalitu tuňáka vyniknout. Můžete ho servírovat s oblíbenými přílohami, jako jsou grilovanou zeleninou, rýží nebo do receptu na salát s tuňákem.

Ingredience na grilovaný steak z tuňáka

 • 2 steaky z tuňáka (asi 150-200 g každý)
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 2 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy
 • 2 stroužky česneku, nasekané
 • sůl a čerstvě mletý černý pepř, dle chuti
 • volitelně: nasekané čerstvé bylinky (např. petrželka, koriandr nebo kopr) na ozdobu

Postup na grilovaný steak z tuňáka

 1. V misce smíchejte olivový olej, čerstvě vymačkanou citronovou šťávu, nasekaný česnek, špetku soli a mletý černý pepř. Tato jednoduchá marináda zdůrazňuje přirozené chutě tuňáka.
 2. Vložte steaky z tuňáka do mělké mísy nebo uzavíratelného sáčku. Nalijte marinádu přes tuňáka, aby byl každý kousek dobře potažen. Pokud používáte mísu, přikryjte ji potravinovým klínem. Pokud používáte sáček, odstraňte přebytečný vzduch a zavřete ho.
 3. Nechte tuňáka marinovat v lednici asi 15-30 minut. Příliš dlouhá doba marinace může změnit strukturu ryby kvůli kyselosti citronové šťávy.
 4. Předehřejte gril na střední-vysokou teplotu. Ujistěte se, že mřížky jsou čisté a mírně potřené olejem, aby se ryba nepřilepila.
 5. Položte steaky z tuňáka na předehřátý gril. Grilujte asi 2-3 minuty z každé strany pro středně propečený výsledek, nebo upravte dobu vaření podle vaší preference. Buďte opatrní, abyste tuňáka nepřepekli, aby nebyl suchý.
 6. Jakmile jsou steaky z tuňáka uvařené podle vašeho gusta, vyjměte je z grilu a nechte je několik minut odpočinout před podáváním. To umožní šťávám rovnoměrně se rozmístit uvnitř ryby.
 7. Volitelně můžete posypat nasekanými čerstvými bylinkami přes grilované steaky pro dodatečnou čerstvost a výraznější vzhled.
Tuňák steak
Tuňákový steak servírujte s čerstvým listovým salátem a slabým plátkem citronu nebo limetky.

Steak z tuňáka recept s mangovou salsou

Grilovaný steak z tuňáka s mangovou salsou je lahodný pokrm, který kombinuje svěží chutě a zdravou mořskou rybu. Tento recept vytváří výrazné kontrasty mezi grilovaným tuňákem a sladkou, ovocnou salsou.

Ingredience na steak z tuňáka s mangovou salsou

 • 2 steaky z tuňáka (asi 150-200 g každý)
 • 2 lžíce olivového oleje
 • 2 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy
 • 2 stroužky česneku, nasekané
 • sůl a čerstvě mletý černý pepř, dle chuti
 • 1 zralý mango, oloupaný a nakrájený na malé kostky
 • 1/4 cibule, jemně nasekaná
 • 1 malá paprika (červená nebo žlutá), nakrájená na malé kostky
 • 2 lžíce čerstvé nasekané koriandru
 • 1 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy

Postup na steak z tuňáka s mangovou salsou

 1. V misce smíchejte olivový olej, čerstvě vymačkanou citronovou šťávu, nasekaný česnek, špetku soli a mletý černý pepř. Tato marináda dodá tuňáku výraznou chuť.
 2. Namočte steaky z tuňáka do marinády, aby byly dobře potaženy z obou stran. Nechte je marinovat v chladničce asi 30 minut až 1 hodinu.
 3. Ve zvláštní míse smíchejte nakrájené mango, nasekanou cibuli, nakrájenou papriku, nasekaný koriandr a čerstvě vymačkanou citronovou šťávu. Dobře promíchejte.
 4. Ochutnejte a případně přidejte trochu soli a černého pepře podle chuti.
 5. Předehřejte gril na středně vysokou teplotu.
 6. Vyjměte steaky z marinády a nechte přebytečnou marinádu okapat.
 7. Grilujte tuňáka asi 2-3 minuty z každé strany pro středně propečený výsledek, nebo upravte dobu vaření podle vaší preference. Ryba by měla být na povrchu křupavá, ale uvnitř stále růžová a šťavnatá.
 8. Položte grilované steaky z tuňáka na talíře.
 9. Na každý steak naložte lžíci mangové salsy.
 10. Podávejte s rýží nebo jinou oblíbenou přílohou a užívejte si tento výjimečný pokrm.
Steak z tuňáka recept
Steak z tuňáka na grilování perfektně předem naložte do domácí marinády. Úspěch zaručen.

Tuňákový steak na pánvi – recept

Steak z tuňáka na pánvi je rychlý a chutný způsob, jak si vychutnat chuť tuňáka. Díky tomuto způsobu je vnější strana krásně propečená a vnitřek zůstává křehký a šťavnatý. Přinášíme vám jednoduchý recept, který zvýrazní přirozenou chuť tuňáka s nádechem koření.

Ingredience na tuňákový steak na pánvi

 • 2 steaky z tuňáka
 • 1 lžíce olivového oleje
 • sůl a čerstvě mletý černý pepř podle chuti
 • Nepovinně: špetka červených pepřových vloček pro zvýšení pálivosti
 • Nepovinné: plátky citronu na podávání
 • Nepovinně: nasekané čerstvé bylinky (například petržel nebo koriandr) na ozdobu

Postup na tuňákový steak na pánvi

 1. Steaky z tuňáka osušte papírovými utěrkami, abyste odstranili přebytečnou vlhkost. Tím dosáhnete lepšího propečení.
 2. Steaky z tuňáka z obou stran osolte, opepřete černým pepřem a případně přidejte vločky červené papriky. Koření upravte podle svých chuťových preferencí.
 3. Pánev s těžkým dnem nebo nepřilnavou pánev postavte na středně vysoký plamen. Než přidáte tuňáka, nechte pánev rozpálit.
 4. Do rozpálené pánve přidejte olivový olej a otáčejte jím, aby se pokrylo dno.
 5. Na rozpálenou pánev opatrně vložte ochucené steaky z tuňáka. Nechte je opékat bez pohybu asi 2-3 minuty, v závislosti na tloušťce steaků a preferovaném stupni propečení.
 6. Jakmile se steaky z tuňáka na spodní straně pěkně opečou, obraťte je pomocí kleští. Druhou stranu opékejte další 2-3 minuty. Střed tuňáka by měl být stále mírně růžový, aby byl křehký.
 7. Steaky z tuňáka vyjměte z pánve a před podáváním je nechte chvíli odpočinout. Během této doby odpočinku se šťáva v rybě znovu rozdělí.
 8. Případně steaky z tuňáka ozdobte nasekanými čerstvými bylinkami a podávejte s plátky citronu, abyste získali citrusový nádech.

Avokádo s tuňákem – recept

Kombinace krémového avokáda a chutného tuňáka vytváří skvělý lehký pokrm, který můžete servírovat jako zdravý snack, lehký oběd nebo i elegantní předkrm. Tento recept je jednoduchý a nabízí vynikající chuťový zážitek.

Ingredience na avokádo s tuňákem

 • 2 avokáda
 • 1 plechovka tuňáka v olivovém oleji nebo vlastní šťávě, odkapaná
 • 1 středně velká červená cibule, jemně nasekaná
 • 1 malá jalapeños paprička, odstraněná semínka a jemně nasekaná (nepovinné, pro pikantní chuť)
 • 2 lžíce čerstvě nasekané petrželky nebo koriandru
 • 2 lžíce čerstvě vymačkané limetkové šťávy
 • sůl a čerstvě mletý černý pepř, dle chuti

Postup na avokádo s tuňákem

 1. Rozkrojte avokáda podélně a odstraňte pecky. Lžičkou opatrně vydlabejte dužinu avokáda a nakrájejte ji na menší kostky. Můžete si nechat pár celých plátků avokáda na ozdobu.
 2. V míse smíchejte tuňáka (po odkapání) s jemně nasekanou cibulí, jalapeños papričkou (pokud používáte), čerstvě nasekanou petrželkou nebo koriandrem, a limetkovou šťávou. Dobře promíchejte.
 3. Přidejte nakrájené avokádo k tuňákovi v míse. Jemně zamíchejte, aby se všechny chutě spojily.
 4. Ochutnejte a podle potřeby přidejte sůl a čerstvě mletý černý pepř.
 5. Plňte vydlabaná avokáda směsí tuňáka a avokáda.
 6. Pokud chcete, ozdobte každé avokádo několika plátky avokáda nebo posypete čerstvě nasekanou petrželkou nebo koriandrem.
Tuňákový steak
Tuňákový steak doporučujeme marinovat v osvědčené klasice – teriyaki omáčce.

Recept na tuňáka s rýží

Kombinace tuňáka s rýží je tradiční a chutná kombinace, kterou lze připravit různými způsoby. Tento recept vám ukáže, jak připravit tuňáka s pikantním rýžovým pilafem, který zdůrazní chuť i strukturu ryby.

Ingredience na tuňáka s rýží

 • 2 tuňákové steaky (asi 150-200 g každý)
 • 1 hrnek dlouhozrnné rýže
 • 2 hrnky kuřecího vývaru (můžete použít i zeleninový vývar)
 • 1 cibule, jemně nasekaná
 • 2 stroužky česneku, jemně nasekané
 • 1 lžička mletého kmínu
 • 1 lžička mleté kurkumy
 • 1 lžička papriky
 • sůl a čerstvě mletý černý pepř, dle chuti
 • olivový olej
 • kousky čerstvého citronu (pro servírování)

Postup na tuňáka s rýží

 1. V pánvi s tlustým dnem rozehřejte trochu olivového oleje. Přidejte jemně nasekanou cibuli a česnek a restujte, dokud cibule není sklovitá.
 2. Přidejte mletý kmín, mletou kurkumu a papriku. Promíchejte a restujte ještě asi 1 minutu, než se uvolní aroma koření.
 3. Přidejte dlouhozrnnou rýži a promíchejte, aby byla rýže dobře obalená kořením. Restujte rýži asi 2 minuty, dokud se mírně prosklá.
 4. Přilijte kuřecí vývar a přiveďte k varu. Snížte teplotu, přikryjte pokličkou a nechte vařit na mírném ohni asi 15-20 minut, dokud rýže není měkká a voda je vsáta. Poté odstavte rýži a nechte ji ještě 5 minut odpočívat.
 5. Zatímco rýže odpočívá, připravte tuňákové steaky. Osolte a opepřete je na obou stranách.
 6. V pánvi rozehřejte trochu olivového oleje na střední vysoké teplotě.
 7. Položte tuňáka na pánvi a grilujte ho asi 2-3 minuty z každé strany, nebo podle vaší preference pro vnitřní teplotu (např. medium-rare). Ryba by měla být z vnějšku zpěněná a uvnitř stále růžová a šťavnatá.
 8. Plňte talíře připraveným rýžovým pilafem.
 9. Položte grilované tuňákové steaky na vrch rýže.
 10. Doporučuji podávat s kousky čerstvého citronu, kterým si můžete tuňáka zakápnout před podáváním, pro osvěžení chuti.

Steak z tuňáka servírujte s vašimi oblíbenými přílohami a vychutnávejte si šťavnatou a chutnou rybu.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang