Egyptská kuchyně – speciality z luštěnin, cukru a masa

MagazínSlané recepty

Egyptská gastronomie je plná překvapení, pestrých vůní i názvů, a pro Evropany nezvyklých chuťových kombinací hraničících s až dokonalou harmonií. Exotické koření, aromatická silná káva i čerstvě vymačkané ovocné džusy a všudypřítomné čaje. Luštěniny v čele s fazolemi a cizrnou, zelenina, přeslazené dezerty a spousta druhů masa. To je Egypt. Kuchyně arabská, orientální, a plná pohádek tisíce a jedné noci.

Egyptské stravování se nezakládá na klasickém tříchodovém menu. Egypt velí zapomenout na předkrm, hlavní chod i zákusek a konzumovat všechno najednou a hlavně společně. Ideálně vsedě na koberci, na němž jsou rozprostřeny misky všech velikostí a barev, z nichž si každý nabírá sousta podle libosti. Pita chléb nesmí chybět u žádného jídla.

Zaletět do Egypta ochutnat místní delikatesy nemusí zůstat nesplnitelným snem. S cestovním pojištěním je to bezproblémové.
Sjednat cestovní pojištění na online kalkulačce >

Egypťané jedí vsedě se zkříženýma nohama takřka bez použití příboru. Ideálně pravou rukou, neboť levá je považována za nečistou. Lámou kousky pita chleba a nabírají si jimi co hrdlo ráčí. Měkké sýry, fazole, i smažené hranolky.

Chléb pita je všudypřítomný. Lze ho koupit volně na ulici doslova na každém rohu.

Základem egyptské kuchyně jsou luštěniny. Zelenina pak sebejistě zaujímá stříbrný stupeň vítězů a maso zelenině hrdě sekunduje na třetí vítězné pozici. Spousta pokrmů se připravuje čistě vegetariánsky či dokonce vegansky. Veganská strava tu má zelenou.

TIP: Pokud máte rádi pokrmy z luštěnin, vyzkoušejte domácí falafel.

Typická egyptská snídaně

Kovové misky přetékají sezamovou pastou tahini, zeleninovými saláty (nadrobno pokrájená rajčata, okurka, cibule a petržel), fazolemi zvanými foul, připravenými spolu s česnekem a cibulí, zalitými olejem a pokapanými šťávou z citrónu. Dále smaženými fazolovými kuličkami taameya, známými zbytku světa spíše jako falafel.

Taameya, falafel, či fazolové karbanátky jsou nedílnou součástí egyptské kuchyně.

Egypťaně jsou zvyklí (kromě nabírání soust do ulomených kousků pečiva) všechno vkládat do pita chlebů a nazývat to sendvičem. Přičemž může jít čistě jen o hranolky vložené do chleba, vařené vejce, dokonce jen samotné chipsy. Ostatně smažené brambůrky jsou samostatnou kapitolou egyptského stravování. Jsou přítomné vždy a všude. Zdravou snídani aby pohledal.

Na sladké si Egypťané k snídani spíše nepotrpí, vyjma řádně oslazeného čaje, minimálně třemi lžičkami sypkého krystalu. Snídaně by podle jejich vyjádření měla být silná a vydatná, což právě luštěniny splňují dokonale. Právě foul a taameya jsou tou nejběžnější formou egyptských snídaní.

Egyptská tradiční jídla

Košari, mahší, hawawší, kofta, fetir… zdánlivě nic neříkající názvy. Ovšem jakmile vášnivý strávník nahlédne pod pokličku egyptské kuchyně, nebude už snít o ničem jiném.

Kofta se často jí jako sendvič, lze ji konzumovat i samostatně.

TIP: Orientální kuchyně má mnoho podob. Marocká harira polévka je toho důkazem. Jejím základem jsou luštěniny, zelenina a exotické koření. Také hummus – orientální pokrm z beranního hrachu dokáže přiblížit arabskou stravu. Bez něj si svůj každodenní život neumí představit většina Arabů a za vyzkoušení rozhodně stojí i zeleninový kuskus.

Košari je směs těstovin, rýže, čočky a cizrny posypaná smaženou cibulkou a zalitá česnekem a rajčatovou omáčkou s octem. Volitelně zpestřená pálivým chili kořením. Rodinné egyptské recepty nemohou košari jen tak pominout. Neodmyslitelně patří k základům egyptské kuchyně.

Mahší jsou zelné či vinné listy plněné rýží a jinými přísadami. Maličké zelné válečky bývají přílohou k různým druhům masa, například ke koftě, neboli malým špízům z mletého masa napíchnutými na špejli a opečeným na grilu.

Mahší potěší i vegetariány či vegany. Jde čistě o zeleninu a rýži.

Vepřové maso v islámské kultuře a zejména kuchyni nemá co dělat. Posvátná kniha korán radí spořádaným muslimům, aby se na hony vzdálili nečistému masu z prasete a věnovali svou pozornost všemu ostatnímu masu, v čele s hovězím, jehněčím, kuřecím nebo rybím.

Mleté maso je součástí také hawawší, populárního street food. Zpravidla hovězí maso je vloženo do pita kapes spolu s kořením a nejrůznějšími bylinkami a dá se považovat za obdobu burgeru. Hawawší je však mnohem víc než jen burger. Z koření nesmí chybět kardamom, česnek, pepř, kmín, paprika i skořice.

Své místo mají i polévky v egyptské kuchyni. Recepty jsou nepřeberné. Nejčastěji se lze setkat s polévkou čočkovou, v podobě hutného vydatného krému nebo s polévkou molokheya, což je obdoba špenátové polévky.

Fetir je volně řečeno koláč vyrobený z vrstveného pečiva. Egyptská pizza. Jsou to v podstatě tenké vrstvy těsta a sladké nebo slané náplně. Fetir nasladko se dá připravit s s medem, cukrem, oříšky, kokosem i čokoládou, slaný fetir pak jde nejčastěji na odbyt s bílým roztíratelným sýrem a olivami. Jeho důležitost lze přirovnat k důležitosti českého bochníku.

Hawawší vypadá na první pohled neodolatelně a svádí k nakousnutí.

Egypťané před každým jídlem vznášejí bohabojné Bismillah el rahmen il rahim, což lze chápat jako vzdávání díků za požehnanou tabuli. Na závěr hodování Egypťané děkují za pokrm zvoláním Elhamdulilah. Dobrou chuť si vzájemně přejí slovy Bilhena wilšefa.

Egyptské dezerty jsou pastvou pro oko i pro jazyk

Cukr hraje v životech Egypťanů významnou roli. Nejrůznější cukrovinky, třikrát oslazený čaj i medem naplněná baklava protkávají egyptskou gastronomii křížem krážem a nesmí chybět na žádných oslavách. Zejména při oslavách postního měsíce ramadánu jsou všechny možné sušenky nepostradatelné. Velmi se podobají českému vánočnímu cukroví.

Mohou to být klasické máslové sušenky obalené v práškovém cukru, sušenky plněné datlovou pastou a ozdobené pistáciemi, nebo sušenky polomáčené ozdobené barevnými jedlými kuličkami. Rozplývají se na jazyku. Ovšem dezerty klasické egyptské, potažmo arabské kuchyně jsou následující:

  • basbousa
  • konafa
  • baklava
  • om Ali
  • mahalabeya
  • sahlab

Basbousa je sladký, v sirupu namočený dort z krupice. Krupicové těsto se peče na plechu, poté je slazeno vodou z pomerančových květů, růžovou vodou nebo čistě jen sirupem. Hotový dort bývá krájen na diamantové tvary nebo čtverečky se zdobnou mandlí uprostřed.

Baklava patří k Egyptu stejně dobře jako k Turecku, Jordánsku, Libanonu a dalším arabským zemím. Svoje místo si vybojovala i v Čechách.

Konafa je dezert z pečeného těsta kataifi nastrouhaného na křehké nudličky, namočený ve sladkém sirupu a obvykle plněný sýrem nebo jinými přísadami, jako je smetana, pistácie nebo pekanové ořechy. Zlatavý dezert patří k neoblíbenějším egyptským sladkostem vůbec.

Popularita baklavy již dávno překročila hranice všech kontinentů, ovšem tajemství té tradiční klasické baklavy zůstává v arabských kuchyních. Baklava je vrstvený moučník z filo těsta, plněný sekanými ořechy a slazený medem, nebo sirupem a čokoládou. Slaďoučký med při každém kousnutí vytéká z nakrájených kousků, což mu propůjčuje nazaměnitelnou vláčnost.

TIP: Půjčka na dovolenou může mít své stinné stránky i ty světlé. Je potřeba položit na misky vah pro a proti a zvážit, zda se takový závazek vyplatí. Egyptské gastro je velkým lákadlem. Půjčky bez poplatku mohou být řešením. Základem je také nezapomenout na cestovní pojištění.

Om Ali je snad nejtradičnějším dezertem Egypta. Om Ali doslova znamená Aliho matka, jakkoli směšně to může znít. Nezkomírající oblíbenost Om Ali spočívá v jeho jednoduchosti. Nad popisem chlebový pudink většina lidí nejspíš ohrne nos, avšak pečivo namočené do mléka a cukru a pečené v troubě už vzbuzuje zvědavost.

Om Ali vynechává vejce, díky čemuž je jeho textura svěžejší. Klasický chléb zde není. Jedná se o pečené listové těsto filo nebo croissanty v kombinaci s mlékem a oříšky.

Zdobení mahalabeyi i sahlabu nezná mezí. Kavárny se předhánějí v co nejkrativnějším servírování.

Mahalabeya je krém z rýžové mouky podobný pudinku. Na přípravu velmi jednoduchý, protože je k jeho výrobě potřeba jen několik málo ingrediencí. Rýžová mouka, cukr, mléko, kardamom, řůžová voda a oříšky. To je celé tajemství báječného hustého krému.

Důležité jsou nicméně i obyčejné datle zvané balah, jež není třeba nijak zvlášť upravovat. Konzumují se čerstvé syrové i sušené a jsou spojeny zejména se svátkem ramadán, kdy se jimi prolamuje celodenní půst a tělo z nich získává tolik potřebné živiny a energii po celodenním hladovění.

Sahlab je hedvábný nápoj, který v zimních měsících dodá tolik potřebné teplo do žaludku. Základem je svařit mléko se škrobem, osladit cukrem nebo medem, přidat vanilku a hustou konzistenci nalít do sklenic s nožičkou. Ozdobit čokoládou, skořicí, rozinkami, kokosem, nasekanými oříšky, nebo nakrájenými kousky čerstvého banánu.

Bez datlí si Egypťané život představit neumějí. Datle jsou důležité pro své bohaté zdravotní benefity a také jako přírodní sladidlo.

Bez dezertů si nelze představit egyptskou kuchyni. Ovocné želé nebo karamelový krém jsou dalšími silnými důvody, proč dát egyptskému stravování šanci. Litovat nikdo nebude.

Egyptské nápoje

Nejběžnějšími nápoji v Egyptě je kromě vody čaj a káva. S čajem se lze nejčastěji setkat v klasické sypané podobě, ovšem své místo zde mají i čaje anýzové, mátové nebo čaje z citrónové trávy.

Za obchodní značku egyptských čajů se dá považovat čaj ibiškový, neboli karkade, jenž je vyroben ze sušených rudých květů ibišku. Podává se horký i ledově vychlazený a je znám jako elixír zdraví i mládí. Výčet jeho léčivých účinků nezná konce.

Káva je v Egyptě neméně důležitá. Klasická silná ahwa se podává v tradičních kovových džezvách, ovšem široce zastoupené je zde i obyčejné nescafe, v turistických částech Egypta najdou své uplatnění samozřejmě i mezinárodní kávové řetězce.

Karkade je jedním z národních egyptských nápojů.

Populární jsou ovocné čerstvě vymačkané džusy a smoothie, dle ročního období. Mangový, jahodový, melounový, citrónový, pomerančový, nicméně také džus z cukrové třtiny, zvaný asap. Musí se spotřebovat hned po vymačkání, neboť po delší době začíná nehezky tmavnout.

Obrovská dávka cukru činí z tohoto džusu pořádný energetický booster. V pouličních stáncích je možné ho vypít na místě, nebo si ho odnést s sebou v pet lahvích či plastových pytlících.

Egypťané a alkohol

Alkohol je v islámských zemích tekutinou zapovězenou, ovšem to neznamená, že se na arabské půdě vůbec nevyskytuje. Majoritní zásoby alkoholu se nacházejí v letištních duty free shopech, avšak po území Egypta jsou rozeseté i specializované obchody s alkoholem zvané Drinkies.

Nakoupit mohou jak křesťané, tak muslimové, nikdo nikoho nesoudí a nikdo se na nic neptá. V turistických oblastech muslimové mohou pít alkohol i v restauracích, nejčastěji pivo (Sakara, Luxor, Stella) nebo víno. Svědomí vůči svému náboženství si před Alláhem každý obhajuje sám.

V Egyptě se těší velké přízni ovocná vodka ID, jež je k sehnání například s třešňovou nebo melounovou příchutí. Obsahuje 10 a 15 procent alkoholu. V hotelech se běžně nalévají pálenky a lihoviny místní, nepříliš kvalitní, výroby.

Slovníček egyptských pokrmů

Níže je výpis hlavních a důležitých egyptských pokrmů:

  • ahwa – káva
  • asap – džus z cukrové třtiny
  • balah – datle
  • baklava – vstvený moučník plněný oříšky a medem
  • basbousa – egyptský dezert namočený v sirupu
  • fetir – „egyptská pizza“ z vrstveného těsta
  • foul – fazole povařené s cibulí a česnekem, zalité olejem a citronem
  • hawawší – pita chléb naplněný mletým masem
  • hummus – cizrnová pasta
  • ID – egyptská vodka s ovocnou příchutí
  • karkade – ibiškový čaj
  • kofta – špízové válečky z jehněčího masa
  • konafa – egyptský nudličkový dezert
  • košari – směs těstovin, čočky, rýže, cibulky, cizrny, česneku, rajčat, octa a koření
  • mahalabeya – krém z rýžové mouky
  • mahší – zelné nebo vinné listy plněné rýží
  • molokheya – polévka ze zelených listů na způsob špenátové polévky
  • om Ali – chlebový moučník namočený v mléce a medu
  • sahlab – hutný mléčný vanilkový nápoj s oříšky nebo ovocem
  • shawarma – maso nakrájené na kousíčky zabalené v tortille
  • tahina – sezamová pasta
  • taameya – falafel

Speciality egyptská kuchyně mají v globálním měřítku své nezastupitelné místo. Je plná překvapivých chutí a nezvyklých kombinací a milovníky gastroturismu rozhodně nezklame. Až bude na stole otázka, kam na dovolenou k moři, odpověď je nasnadě. Do Egypta za místní kuchyní.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang