leco

Receptů na jednoduchá a rychlá jídla není nikdy dost. Někdy se člověku prostě nechce vyvářet a když je po ruce pár surovin, je snadné vykouzlit chutný pokrm, který spolehlivě zasytí. Domácí lečo patří mezi nenáročné recepty, které překvapivě dobře chutnají. Jak se dělá lečo? A jak na lečo s klobásou?

Lečo je typickým pokrmem pro středoevropskou kuchyni. Svůj původ má v Maďarsku, postupně však recept na lečo zlidověl také na Slovensku, v Polsku i v České republice.

Podobná jídla se však objevují i v jiných částech světa, například italská peperonata nebo turecký menemen, mají k středoevropskému pokrmu velmi blízko.

Původní maďarské lečo obsahuje pouze čerstvou cibuli, papriku, rajčata a samozřejmě velké množství pálivé papriky a slouží také jako základ maďarských polévek nebo perkeltu.

Lečo se v těchto státech stalo oblíbeným letním jídlem, na které mnozí strávníci nedají dopustit. Jde tak o rychlý tip na to, co uvařit v parných dnech.

Domácí lečo – jak udělat lečo

Nejlepší domácí lečo vzniká z čerstvé zeleniny a kvalitních, nejlépe domácích, vajec. Použít lze také zavařovanou zeleninu, to už celá směs získá trochu jinou chuť, od klasického leča z čerstvých surovin poněkud vzdálenou. V případě, že máte velkou úrodu zelených fazolek vyzkoušejte námi vybrané recepty z fazolí.

Kdo má zahrádku, může si lečo dokonce připravit z vlastní zeleniny. Potřeba jsou pouze papriky, rajčata a cibule. Stačí už jen dokoupit vajíčka. Připravit si lze různé varianty leča, základ však zůstává stejný.

Přidat je možné tuk, víno, salám nebo klobásu. Pro pravé maďarské lečo je navíc příznačná velmi ostře kořeněná, pikantní chuť, které docílí pálivá mletá paprika.

Klasické lečo lze vylepšit cuketou a k lehkému letnímu obědu připravit lečo z cukety.

Pro nejlepší lečo je potřeba použít čerstvou a kvalitní zeleninu.

Jak lečo uvařit? Příprava leča není vůbec náročná, jde o rychlé jídlo, který zvládne i člověk, který za plotnou nikdy nestál. Stačí jen nakrájet zeleninu a na pánvi z ní vytvořit homogenní směs. Přidá se sůl, pepř a mletá paprika, případně pálivá, aby jídlo získalo původní maďarský říz.

K leču lze jako přílohu přidat vařené brambory, k tomu je potřeba vědět, jak dlouho vařit brambory, aby nebyly rozvařené. Výborné je také prostě s krajícem chleba jako je třeba žitný chléb, který lze jen tak přikusovat. Lečo je také součástí receptu na katův šleh.

Jak zavařit domácí lečo do sklenic?

Jak už to tak bývá, v letní sezóně je všude plno rajčat a paprik, že už člověk neví, jak je zužitkovat, zatímco v zimě by se nám dávka těchto letních chutí víc než hodila. Proto doporučujeme lečo v létě zavařit do sklenic a v zimě použít jako základ.

Někdo možná namítne, že už to pak nebude to pravé lečo z čerstvé zeleniny, ale my si myslíme, že bude rozhodně chutnější, než ze zeleniny, která se k nám v zimě dováží a není tak voňavá a zralá.

Zavařujte samozřejmě lečo bez vajíčka a bez uzeniny. Rajčata spařte a zbavte slupek a papriky zkuste oloupat klasickou škrabkou na brambory. Lečo si pak připravte tak, jak jste zvyklí a po přidání rajčat a závěrečného dochucení plňte do vyvařených sklenic.

Dejte pozor, abyste nezašpinili vršky skleniček a víčka, ty pak dotáhněte a skleničky sterilujte ponořené v hrnci s horkou vodou 20 minut při 85 °C. Druhá varianta je dát sklenice na plechu s trochou vody do trouby vyhřáté na 60 °C, teplotu zvýšit na 85 °C a nechat je v ní asi 40 minut.

Recept na lečo ze sklenice

Až vás v zimě přepadne chuť na něco vyloženě letního, sáhněte do spíže pro sklenici zavařeného leča a rychlá večeře je na stole během chvilky.

Sklenici leča vylijte na pánev a nechte chvíli prohřát. Stranou si rozšlehejte vejce a pomalu je vmíchejte do směsi. Pro krémová vejce míchejte jen chvilku a vypněte plamen, dojdou samy teplem.

Pokud jste příznivci klasických větších kousků vajíček, nechte je v pánvi o něco déle. Podávejte s opečenou uzeninou, nebo jen tak s čerstvým pečivem.

Lečo – recept (vegetariánský)

Jak už bylo v článku několikrát zmíněno, lečo je na přípravu opravdu snadné, proto ani recept není nijak obsáhlý. Bez použití uzeniny je recept vhodný také pro vegeteriány. Jak se dělá lečo?

Zeleninové lečo – recept

Klasické lečo se zeleninou, doplněné rozmíchaným vejcem. Z následujících surovin připravíte 5 porcí.

Ingredience na zeleninové lečo

  • 6 ks paprik
  • 3 ks cibule
  • 5 ks rajčat
  • 5 ks vajec
  • sůl a pepř
  • sladká paprika
  • 2 lžíce slunečnicového oleje

Nejlepší je použít papriku červenou nebo bílou. Můžeme přidat také chléb a petrželku na ozdobu.

Lečo – postup přípravy

Jak uvařit lečo? Začneme cibulí. Očistíme ji, nakrájíme nadrobno a necháme zpěnit na oleji v pánvi. Ideální je použít hlubokou pánev, aby se tam výsledná směs vměstnala. K cibuli přidáme po chvíli sladkou papriku, podle chuti můžeme použít také česnek.

Přidáme na nudličky pokrájené papriky, po třech minutách, když papriky povolí, přidáme také na malé kousky nakrájená rajčata. Osolíme a opepříme. Můžeme také podlít vodou, pokud je potřeba (zelenina sama pustí dost šťávy, tak pozor, aby lečo nebylo příliš vodové). A společně necháme zeleninu dusit, asi 20 minut.

Když vše změklé, je hotovo. Mezitím, co se zelenina vaří, rozšleháme v misce vidličkou a přidáme na pánev, aby se lečo zahustilo. Chceme-li z vajec spíše krémovou omáčku, je nutné vejce pořádně vmíchat do zeleniny na mírnější plamen. Pro větší kousky vajec zase naopak mícháme méně a při vyšším plamenu.

Zelené bylinky lečo na závěr úplně rozzáří.

Recept – lečo s klobásou a vejci

Na lečo s klobásou či salámem si navíc připravíme vybranou uzeninu. Pokud přidáváme salám, nakrájíme ho na kostičky a přidáme do směsi ještě před vejci.

Klobásu si připravíme stranou. Můžeme zvolit normální nebo pikantní typ. Opečeme ji na trošce oleje a do leča přidáme až na závěr.

Před přidáním vajec a uzeniny, lze lečo také zavařit do sklenic na zimní měsíce. Polotovar vložíme do vymytých a vypařených zavařovaček, lečo do nich nalijeme ještě vařící.

Lečo vegan – jak udělat lečo?

Podobně jako spoustu dalších jídel, také lečo lze připravit na veganský způsob. Bezvaječné vegan lečo chutná stejně dobře, jako to s vejci. Pokud si ale myslíte, že bez vajec to není ono, existuje několik způsobů, jak vejce v leču elegantně nahradit. Tady jsou dva základní:

  1. Do směsi přidáme uzené tofu. Půlku nakrájíme na kousíčky na místo uzeniny, druhou půlku nastrouháme a použijeme na zahuštění místo vajec. Promícháme, případně podlijeme vodou.
  2. Ve studené vodě rozmícháme za 1 vejce dvě lžíce luštěninové mouky, tím lečo zahustíme.

Další skvělé veganské recepty nabízí portál Vegan.cz.

Zajímavé je, že původní maďarské lečo vejce vůbec neobsahuje. Základem je však vedle kvalitní zeleniny také maďarská klobása a mletá paprika.

Recept na babiččino lečo s vejci

Připravte si toto lahodné klasické lečo s vajíčkem a pořádnou náloží čerstvých rajčat a paprik. Díky oloupání slupky z rajčat i paprik vás pak nebudou slupky rušit při jídle.

Ingredience na babiččino lečo s vejci

  • 2 cibule
  • 4 větší letní zelené papriky
  • 1-2 lžíce rajčatového protlaku (lze vynechat)
  • 4 velká rajčata
  • 4 vejce
  • 1/2 lžičky soli

Babiččino lečo s vejci – postup

  1. Cibuli oloupejte a nakrájejte nahrubo. Škrabkou oloupejte slupku z paprik co nejlépe to půjde. Potom papriky odjádřete, zbavte je semínek a nakrájejte na nudličky velké asi 3 x 1 cm.
  2. Rajčatům vyřízněte konec, kde vrůstala stopka, a na protilehlém konci nařízněte ostrým nožíkem slupku do kříže. Vložte je do misky a zalijte vroucí vodou tak, aby rajčata byla zcela ponořená.
  3. Vyčkejte půl minuty až minutu, vodu slijte, rajčata zchlaďte ve studené vodě a pak slupku snadno stáhněte. Oloupaná rajčata rozkrájejte na osminky a ty pak ještě každou překrojte na 3-4 kousky.
  4. Ve větší pánvi nebo v kastrolu rozehřejte olej, přidejte cibuli, jemně ji osolte a na středně silném plameni nechte změknout a zprůsvitnět, asi minutu nebo dvě. Občas promíchejte.
  5. Jakmile cibule zprůsvitní, přidejte papriky, zvyšte žár plotýnky a zprudka je chvíli opékejte, opět za občasného promíchání. Až i papriky trochu změknou, přidejte protlak a chvíli ho v pánvi míchejte, až změní barvu z červené na rezavou.
  6. Nakonec vsypte rajčata, jemně osolte špetkou soli, naposledy zamíchejte a nechte 10 minut dusit, tentokrát pomalu a zvolna. Rajčata by se za tu dobu měla postarat o šťavnatou omáčku, pokud vám obsah pánve připadá příliš suchý, nebojte se přilít pár lžic vody. Nakonec dušenou zeleninu dosolte podle chuti.
  7. Vejce vyklepněte do hrnečku a důkladně rozkloktejte vidličkou se špetkou soli. Lečo přiveďte k varu a vypněte nebo velmi snižte žár plotýnky. Vlijte vajíčka a ihned začněte míchat. Nepřestávejte, dokud se nedostanete k žádoucí hustotě, bude to trvat asi minutu.
  8. Na talíři sypte zelenou petrželkou a užívejte si společně s bílým pečivem nebo vařenými brambory a třeba ještě opečenou uzeninou.
Na závěr můžete do leča nakrájet i čerstvá rajčátka a podávat s celozrnným pečivem.

Recept na nejlepší maďarské lečo s klobásou

S recepty na lečo je to jako s recepty na svíčkovou omáčku nebo bramborový salát. Každý ho dělá trošku jinak a každý je přesvědčený, že to jeho je nejlepší. Zkuste tedy i tuto naši variantu se špekem a klobásou.

Ingredience na nejlepší maďarské lečo

  • 1 kg paprik, červené masité a bílé
  • 500 g rajčat
  • 1 lžíce oleje
  • 2 středně velké cibule
  • 2 plátky špeku, nejlépe mangalica
  • 1 vrchovatá lžíce mleté lahůdkové maďarské papriky + 1 lžička na klobásku
  • 1 nožička maďarské klobásky
  • Hrst plocholisté nebo kadeřavé petržele
  • Mořská sůl

Nejlepší maďarské lečo – postup

  1. Oloupejte a nakrájejte cibuli najemno. Rajčata rozkrojte napůl, odstraňte stopky a rozmačkejte v hlubší misce nebo talíři, nejlépe rukou nebo naplocho vařečkou. Papriky rozkrojte napůl, zbavte zrníček a nakrájejte na širší plátky.
  2. V těžkém litinovém hrnci rozpalte olej, přidejte na kostičky nakrájený špek a cibuli a osmažte do sklovata, přidejte proužky paprik, mletou papriku a vše osmažte asi 10 minut. Poté přidejte rozmačkaná rajčata a vše ještě chvilku, maximálně 5 minut, poduste.
  3. Do téměř hotového leča přidejte klobásu, kterou jste předtím na lžičce papriky a troše oleje zvlášť osmahli a ovoněli. Osolte, přidejte nasekanou plocholistou nebo kadeřavou petržel. Podávejte s bílým pečivem.

Recept na lečo s rýží

Kombinací leča a rýže vznikne skvělá varianta rizota, která zasytí a zahřeje.

Ingredience na lečo s rýží

  • 600 g oloupaných rajčat
  • 400 g nakládaných rajčat z plechovky
  • 500 g paprik různých barev
  • 250 g mladé cukety
  • 50 g oleje a 30 g sádla
  • 3 cibule
  • 300 g kulatozrnné rýže
  • Sůl
  • Voda

Lečo s rýží – postup

  1. Čerstvá rajčata spařte vodou, oloupejte a nakrájejte na čtvrtky, papriky zbavte jadřinců a nakrájejte na proužky, cuketu nakrájejte i se slupkou na půlkolečka, oloupanou cibuli na kostičky.
  2. Do většího hrnce vložte na rozpálený olej a sádlo cibuli, mírně orestujte. Přidejte nakrájené papriky restujete, přidejte cuketu a za stálého míchání orestujte, mírně osolte.
  3. Přidejte čerstvá i naložená rajčata. Vše smíchejte, podlijte teplou vodou, vmíchejte opranou rýži a ještě přisolte. Směs musí být řídká.
  4. Přikryjte pokličkou a duste na mírném plameni asi 20 minut.
  5. Podávejte posypané strouhaným sýrem, nebo s opečeným špekáčkem.

TIP: Kdo má rád jednoduché recepty, jistě ocení také rychlý rajčatový salát s cibulí. Lze ho dochutit majonézou, hermelínem, vejcem nebo jen cibulí.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang