Vepřové řízky s hruškami – Recept

Hlavní jídlaMasoOmáčkySmetanová omáčkaVepřové maso

Smažený řízek je velmi oblíbeným pokrmem. Jeho jedinečná kombinace křupavé vnější vrstvy a šťavnatého masa uvnitř vytváří pravou chuťovou symfonii, která okouzlí i náročnější gurmány.

Historie vepřových řízků sahá do 19. století. Jejich kořeny se nacházejí v rakousko-uherské kuchyni, kde byly velmi populární. Následně se rychle rozšířily po celé střední Evropě a staly se tradičním jídlem v mnoha zemích.

Příprava vepřových řízků je relativně jednoduchá, ale vyžaduje pečlivý postup. Nejprve se vybere kvalitní vepřové maso, které se nakrájí na plátky a následně se jemně naklepou, aby se získala rovnoměrná tloušťka.

Poté se plátky obalí v trojobalu (mouka, vejce a strouhanka) a smaží se na rozpáleném oleji, dokud nezískají zlatavou a křupavou kůrku. Tradičně se smažený vepřový řízek podává s bramborovou kaší nebo bramborovým salátem a často se doplňují citronovými plátky a petrželkou.

Smažený vepřový řízek se tradičně podává s brambory, bramborovou kaší nebo bramborovým salátem.

Máte rádi řízky – ať už klasické, nebo ty méně tradiční, jako třeba holandský řízek nebo cordon bleu? Pak se můžete nechat inspirovat tímto receptem na vepřové řízky s hruškami.

Vepřové řízky – recept na vepřové řízky jinak

Vepřové řízky jsou vynikajícím pokrmem, který může být zpestřen přidáním něčeho neobvyklého. Toto je recept na vepřové řízky s karamelizovanými hruškami, které spojují sladké a slané chutě do dokonalé harmonie. Pečená hruška je zkrátka lahůdkou.

Ingredience na vepřové řízky jinak – vepřové řízky s hruškami

 • 4 vepřové řízky z krkovice
 • 2 hrušky
 • 2 lžíce másla
 • 2 lžíce hnědého cukru
 • 1 lžíce olivového oleje
 • sůl a pepř podle chuti
 • hladká mouka (na obalení řízků)
 • 2 vejce (šlehaná)
 • strouhanka (na obalení řízků)
 • šťáva z jednoho citronu
 • čerstvá petrželka na ozdobu (volitelné)

Postup na vepřové řízky jinak – vepřové řízky s hruškami

 1. Položte každý řízek mezi dva kusy potravinářské fólie a lehce je naklepejte.
 2. Osolte a opepřete obě strany řízků podle chuti.
 3. Do tří mělkých mističek si připravte mouku, šlehaná vejce a strouhanku.
 4. Obalte každý řízek nejprve v mouce, potom v šlehaném vejci a nakonec v strouhance. Ujistěte se, že jsou řízky dobře obalené na všech stranách.
 5. Na pánvi rozehřejte olivový olej a máslo při střední teplotě.
 6. Smažte řízky na pánvi asi 3-4 minuty z obou stran, dokud nejsou zlatě hnědé a dobře propečené. Poté je přesuňte na talíř a nechte odpočinout.
 7. Mezitím si připravte karamelizované hrušky. Oškrábejte hrušky, odstraňte jádřince a nakrájejte je na tenké plátky.
 8. Ve stejné pánvi, ve které jste smažili řízky, rozehřejte lžíci másla a hnědý cukr. Přidejte plátky hrušek a smažte je asi 2-3 minuty na střední teplotě, dokud nezačnou karamelizovat.
 9. Poté hrušky otočte a smažte je z druhé strany ještě asi 2-3 minuty. Měly by být měkké a lehce karamelizované.
 10. Přidejte šťávu z citronu ke karamelizovaným hruškám a míchejte ještě asi 1 minutu, aby se ingredience spojily.
 11. Vepřové řízky z krkovice s hruškami můžete podávat s bramborovou kaší, šťouchanými brambory, dušenou zeleninou nebo salátem podle vašeho výběru.

Jaké maso na řízky

Na řízky se obvykle používá kuřecí nebo vepřové maso. Kuřecí řízky jsou často lehčí a zdravější volbou, zatímco vepřové řízky mají bohatší chuť. Obě varianty jsou populární a běžně dostupné. Je to především otázka osobního vkusu, jaké maso na řízky si vyberete.

Ty nejlepší řízky si připravte podle vašich preferencí, záleží jen na vás, zda upřednostňujete kuřecí, vepřové nebo telecí maso.

Jaké maso na vepřové řízky

Nejčastěji používané druhy vepřového masa na smažené a pečené řízky jsou:

 1. Vepřová kotleta: Tento kousek masa je oblíbený pro vepřové řízky díky své šťavnatosti a chuťovým vlastnostem.
 2. Vepřová panenka: Je to tenký a rovnoměrný řez masa, který je také vhodný pro přípravu vepřových řízků.
 3. Vepřová krkovice: Tento kousek masa je bohatší na tuk než předchozí varianty, což může přispět ke šťavnatosti řízků. Mnoho lidí trvdí, že nejlepší řízky jsou řízky z krkovice, díky jejich šťavnatosti.

Jak obalit řízek

Naučte se umění, jak obalit řízek perfektně a připravte si jednoduché, chutné jídlo pro svou rodinu či přátele. Řízky jsou oblíbeným pokrmem a jejich správné obalení je klíčem k vytvoření lahodné křupavé kůrčičky, která ochrání maso a udrží šťavnatost uvnitř.

 • Připravte si pracovní plochu, na které budete obalovat řízky. Položte vedle sebe misku s moukou, misku s vejcem a misku se strouhankou.
 • Každý plátek masa nejprve obalte v mouce, zajistěte, aby byl řízek rovnoměrně pokrytý. Opatrně odklepněte nadbytečnou mouku z masa.
 • Poté řízek ponořte do misky s vejcem a zajistěte, aby byl maso úplně pokryté vaječnou směsí. Nechte přebytečnou směs odkapat z masa.
 • Nakonec řízek obalte ve strouhance, zkontrolujte, aby bylo maso obalené a rovnoměrně pokryté.

Jak smažit řízky

Ten správně smažený řízek je křupavý, šťavnatý a plný chuti. Ale jak to udělat správně? Připravte se na jednoduché, ale důležité tipy, které vám pomohou dosáhnout dokonalosti při smažení řízků.

 • Správná technika smažení – smažení řízků vyžaduje správnou techniku a správnou teplotu oleje. Do hluboké pánve nebo hrnce nalijte dostatek oleje, aby řízky byly zcela ponořeny. Nechte olej zahřát na střední teplotu. Pokud je olej příliš studený, řízky budou nasáklé tukem, pokud je příliš horký, mohou se příliš rychle připálit.
 • Absorbce přebytečného oleje – po smažení řízků je důležité odstranit přebytečný tuk. Můžete řízky položit na papírový ubrousek nebo na mřížku, aby odkapal přebytečný tuk. Tímto způsobem se řízky stanou lehčími a křupavějšími.

Smažení v troubě

Smažení řízků v troubě je skvělou alternativou k tradičnímu smažení na pánvi. Trouba nabízí možnost přípravy křupavých a šťavnatých řízků s menším množstvím použitého oleje. Pokud se chcete vyhnout smažení v hlubokém oleji nebo hledáte zdravější alternativu, vyzkoušejte recept na pečené řízky v troubě.

Jak dlouho smažit řízky

Správná doba smažení řízků závisí na několika faktorech, jako je tloušťka masa, druh masa, teplota a typ použitého oleje. Obecně platí, že řízky by měly být smaženy do zlatavé barvy s křupavou vnější kůrkou a šťavnatým masem uvnitř.

 1. Doba smažení závisí na tloušťce a druhu masa, ale obecně by řízky měly být smaženy přibližně 3-4 minuty z obou stran. Pokud jsou řízky velmi tenké, může být doba smažení kratší. Pokud jde o telecí nebo vepřové řízky, doporučuje se je smažit alespoň 5-6 minut, aby byla zajištěna dostatečná tepelná úprava masa.
 2. K určení, zda jsou řízky dostatečně hotové, můžete použít jednoduchý test. Řízky nakrájejte a zkontrolujte, zda je uvnitř maso bílé a šťavnaté. Pokud je maso růžové, musíte ještě chvíli pokračovat ve smažení.

Jak dlouho smažit řízky – smažení v troubě

Kromě klasického smažení na sporáku je možné řízky připravit i v troubě. Tato metoda nabízí několik výhod, jako je rovnoměrné propečení a nižší obsah tuku.

Pečené řízky v troubě jsou skvělou alternativou k tradičnímu smažení. Dodržováním správné teploty trouby a doby pečení získáte dokonale upravené pečené řízky s křupavým povrchem a šťavnatým masem.

 1. Teplota trouby: Obvykle se doporučuje předehřát troubu na teplotu kolem 200°C. Tato teplota je dostatečná pro vytvoření křupavého povrchu a pečení řízků.
 2. Doba pečení: Doba pečení závisí na tloušťce masa. Obecně platí, že pro tenčí řízky je potřeba přibližně 15-20 minut, zatímco pro tlustší řízky to může trvat až 25-30 minut.
 3. Obrácení řízků: Pokud chcete dosáhnout rovnoměrného propečení, doporučuje se řízky jednou během pečení obrátit.
 4. Test hotovosti: Pro zjištění, zda jsou řízky hotové, můžete použít teploměr na maso. Ideální vnitřní teplota řízků by měla být přibližně 65-70°C. Pokud nemáte teploměr, řízky opatrně nakrájejte a zkontroloujte jejich barvu a šťavnatost.
Krásně voňavý, dozlatova smažený vepřový řízek je klasika, která se hodí jak k nedělnímu obědu, tak ve všední den.

Vepřové řízky – recept na křehké vepřové řízky v troubě

Klasickým způsobem přípravy je smažení, ale toto je alternativní recept, který využívá troubu. Tento způsob přípravy zaručuje dokonalou křupavost a šťavnatost vepřových řízků. Připravte se na neodolatelnou chuť, kterou si snadno vychutnáte ve vlastním domově.

Ingredience na křehké vepřové řízky v troubě

 • 4 vepřové řízky (cca 150 g každý)
 • 1 šálek strouhanky
 • 1/2 šálku strouhaného sýra (například parmezán)
 • 1/2 šálku polohrubé mouky
 • 2 vejce
 • 1 lžička soli
 • 1/2 lžičky pepře
 • 1/2 lžičky česnekového prášku
 • 1/2 lžičky papriky
 • 2 lžíce oleje (olivového nebo rostlinného)

Postup na křehké vepřové řízky v troubě

 1. Troubu předehřejte na 200 °C.
 2. V misce si připravte směs na obalování řízků. Smíchejte strouhanku, strouhaný sýr, polohrubou mouku, sůl, pepř, česnekový prášek a papriku. Vše důkladně promíchejte.
 3. Ve druhé misce rozšlehejte vejce.
 4. Každý plátek nejprve obalte ve vejci a poté ve směsi na obalování. Ujistěte se, že řízky jsou celkově pokryté směsí.
 5. Plech na pečení lehce potřete olejem a rozložte na něj řízky.
 6. Řízky dejte do předehřáté trouby a pečte přibližně 20-25 minut, dokud nezískají zlatavou a křupavou krustu.
 7. Mezitím si připravte přílohu dle vlastního výběru, která bude doprovázet vepřové pečené řízky.
 8. Po upečení řízků je nechte chvíli odpočinout, aby se šťáva uvnitř stáhla a maso zůstalo šťavnaté.
 9. Podávejte vepřové pečené řízky s připravenou přílohou a případně ještě s čerstvou zeleninou nebo salátem.

Smažený vepřový řízek je pokrm, který si získal srdce mnoha lidí po celém světě. Jeho jedinečná chuť a křupavost je neodolatelná. Bez ohledu na to, zda se podává s bramborovou kaší, šťouchanými bramborami, bramborovým salátem, nebo s různými omáčkami, smažený řízek představuje lahodný zážitek pro všechny, kteří si rádi vychutnávají vynikající jídlo.

Takže, pokud ještě nemáte smažené vepřové řízky ve svém gastronomickém repertoáru, je nejvyšší čas je vyzkoušet a dopřát si toto ohromující kulinářské dobrodružství.

IngredienceRecept

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang