zeleninovy vyvar

Zeleninový vývar je tekutina, která se vyrábí z vařené zeleniny, a lze jej použít jako základ především do polévek, omáček, ale i dalších pokrmů. Zeleninový vývar je jednou z těch surovin, které možná nepoužíváte při každodenním vaření, avšak vyplatí se ho mít po ruce pro další recepty jako je třeba česká cibulová polévka, chlupaté knedlíky nebo pravý boršč.

Použití zeleninového vývaru se objevilo pravděpodobně v 5. století, kdy bylo jeho použití zmíněno v receptu na cibulovou polévku v jedné římské kuchařské knize. V domácnostech ve starověkém Řecku patřila zeleninová polévka ke každodenní stravě a historicky se předpokládalo, že se připravuje dlouhým vařením zeleniny ve vodě na otevřeném ohni.

Je zeleninový vývar zdravý?

Již od starověku kuchaři věřili, že vaření zeleniny ve vývaru ji může učinit stravitelnější. Nízkokalorický zeleninový vývar s vysokým obsahem vlákniny pomáhá předcházet zácpě a většině jídel dodává pikantní chuť.

V současnosti obliba zeleninového vývaru vzrostla, protože stále více lidí se začalo zaměřovat na konzumaci zdravých potravin ve snaze předcházet nemocem a zlepšit své zdraví. Zeleninový vývar koupený v obchodě může být pohodlný, když nemáte čas na přípravu vlastního, ale existuje mnoho důvodů, proč byste si ho měli uvařit raději doma sami.

Vývary vyrobené z čerstvých surovin, jako je zelenina a bylinky, lze použít jako náhradu v receptech, které vyžadují konzervované nebo balené vývary, obvykle vyrobené z dehydratovaných nebo rozemletých surovin, které nejsou vždy čerstvé a chutné.

Kromě toho odborníci na zdraví objevují také jeho jedinečnou chuť, všestrannost a zdravotní výhody. Ale o jaké zdravotní výhody se přesně jedná? I když se možná domníváte, že zeleninový vývar se skládá pouze ze zeleniny a vody, ve skutečnosti existuje mnoho zdravotních přínosů, o kterých možná nevíte.

14 způsobů, kterými může zeleninový vývar prospět vašemu zdraví:

  1. Zeleninový vývar je plný živin.
  2. Může posílit imunitní systém.
  3. protizánětlivé vlastnosti a bojuje proti zánětům.
  4. Může zlepšit stavy nachlazení a chřipky.
  5. Podporuje detoxikaci organismu.
  6. Je to prostředek proti stárnutí.
  7. Může podporovat hubnutí.
  8. Zlepšuje trávení.
  9. Může chránit před rakovinou.
  10. Zlepšuje zdraví očí.
  11. Zvyšuje hladinu energie.
  12. Podporuje zdraví a pružnost kloubů.
  13. Podporuje zdravé vlasy a nehty.
  14. Zlepšuje kardiovaskulární zdraví.
zeleninovy vyvar
Domácí zeleninový vývar má mnoho zdravotních přínosů, kvůli kterým stojí za to si ho doma připravit.

Zelenina a koření používané při přípravě domácího zeleninového vývaru

Mezi nejběžnější zeleninu používanou do domácího zeleninového vývaru patří mrkev, cibule, pastiňák, řapíkatý celer a houby. Přidáním mrkve a cibule získá vývar sladší profil, zatímco houby mu dodají kouřovější chuť.

Naopak je třeba se vyhnout škrobnaté zelenině jako jsou brambory, zejména pokud chceme získat vývar čiré a tekuté konzistence. Zeleninu, jako jsou cukety či zelené fazolky, je třeba používat střídmě, protože tato zelenina má tendenci dodávat vývaru hořký charakter.

Zelenina používaná k přípravě zeleninového vývaru se důkladně očišťuje, loupe a krájí. Zelenina se poté vloží do hrnce na vývar a nechá se vařit nejméně hodinu spolu s kořením jako je např. oregano, petržel, koriandr, tymián, česnek a černý pepř.

rychly zeleninovy vyvar
Nejčastěji používanou zeleninou při přípravě zeleninového vývaru je mrkev, cibule a celer. Použít můžete ale také pórek či houby.

Jak udělat a jak dlouho vařit domácí zeleninový vývar

K přípravě domácího zeleninového vývar použijte libovolnou zeleninu, bylinky a koření. Mnoho receptů vyžaduje mrkev, cibuli, stroužky česneku, řapíkatý celer a čerstvé bylinky. Neexistuje však žádný přísný vzorec, který by říkal, že do hrnce nemůžete přidat více zeleniny.

Berte to jako způsob, jak do svého jídelníčku dostat trochu výživy navíc, aniž byste pro to museli podnikat nějaké další kroky.

Domácí vývar vyžaduje trochu více úsilí, než ten kupovaný v obchodě, ale je mnohem chutnější. A když už se rozhodnete toto úsilí na přípravu domácího zeleninového vývaru vynaložit, zjistíte, že jeho výroba je vlastně velmi snadná.

Doba přípravy není dlouhá, zbytek času zabere vaření, takže v kuchyni nemusíte trávit mnoho času. Jakmile budete mít všechno v hrnci, můžete se věnovat jiným povinnostem, zatímco se vývar bude vařit. Pokud s přípravou domácího vývaru začínáte, stačí postupovat podle těchto následujících jednoduchých kroků:

  1. V hrnci na střední teplotu rozehřejte olej. Přidejte cibuli, česnek, řapíkatý celer, snítky tymiánu a mrkev a za stálého míchání je 5 minut restujte.
  2. Přidejte vodu, petrželku a bobkové listy.
  3. Zeleninový vývar přiveďte k varu a poté ho na 1 hodinu stáhněte a nechte vařit. Koření upravte podle chuti.
  4. Vývar nechte mírně vychladnout a poté jej přeceďte pomocí jemného sítka.

S takto připraveným zeleninovým vývarem máte připravenou například tradiční česnekovou polévku raz dva.

TIP: Pokud nebudete používat vývar ihned po uvaření, sceďte zeleninu a vývar přelijte do nádob, které můžete skladovat nebo zamrazit. Domácí zeleninový vývar vydrží v lednici v nádobě s těsně přiléhajícím víčkem asi 5 dní. V mrazáku ho můžete uchovávat až 5 měsíců.

Co se zbylou zeleninou z vývaru

Když vaříte zeleninový vývar, použitá zelenina ztratí hodně ze své chuti, protože jejím vařením se chuť přenese právě do vývaru samotného. Pokud ale nechcete se zeleninou plýtvat, nemusíte ji nutně hned vyhazovat do koše. Máme pro vás pár tipů, jak jí kreativně recyklovat.

Zbylou zeleninu bez bylinek můžete například rozmixovat, zamrazit a použít ji příště při přípravě krémové zeleninové polévky nebo nejlepší kuřecí polévky.

Ze zbylé zeleniny můžete udělat také např. zeleninové kuličky, které si zamilují vaše děti. Okapanou zeleninu stačí nakrájet nahrubo a smíchat ji se sýrem ricotta, strouhaným parmazánem, strouhankou a špetkou soli.

Vytvarované kuličky pak stačí obalit ve strouhance a upéct v troubě nebo osmažit na pánvi. Aby se vám lépe spojily, můžete do směsi padat také rozšlehané vejce.

Další skvělou volbou jak využít zbylou zeleninu je zeleninové sformato, které se skvěle hodí jako příloha. Zeleninu stačí propasírovat přes šťouchalo na brambory nebo nakrájet nožem. Aby byla směs sytější, přidejte několik vařených brambor.

Dochuťte solí, pepřem, muškátovým oříškem, parmezánem, rozšlehaným vejcem a několika kostičkami uzené slaniny nebo vařené šunky. Naplňte máslem vymazaný pekáč, posypte strouhankou a pečte při 200 °C zhruba 25-30 minut.

Skvělým nápadem na vegetariánský předkrm je zeleninový koláč. Stačí nakrájet okapanou zeleninu a smíchat ji s čerstvou smetanou, rozšlehaným vejcem, parmazánem, solí a pepřem. Touto směsí naplňte základ z křehkého těsta po propíchnutí vidličkou a pečte v troubě asi 35 minut při 175 °C.

Pro přípravu jednoporcových koláčků vykrájejte těsto kruhovým vykrajovátkem a použijte formu na muffiny.

zeleninovy vyvar
Zbylou zeleninou použitou při přípravě vývaru nemusíte nutně hned vyhodit do koše, ale můžete ji použít při přípravě jiných pokrmů.

Jak udělat zeleninový vývar z bujónu

Pokud nemáte po ruce žádný druh vývaru, můžete se uchýlit k bujónovým kostkám nebo granulím, které vývar nahradí. Chcete-li vytvořit ekvivalent 1 šálku vývaru, smíchejte 1 kostku nebo 1 lžičku granulí s 1 šálkem vroucí vody a míchejte, dokud se bujón nerozpustí.

Mějte však na paměti, lže bujón bývá silnější než vývar, takže možná budete chtít vynechat nebo omezit množství soli uvedené v daném receptu. Odolejte také pokušení nasypat bujónový granulát přímo do receptu. Klíčem je totiž voda, která účinně mění bujón na vývar.

Pokud nemáte k dispozici ani vývar ani bujón, máte ještě další možnost, jak vývar nahradit. Tato náhražka sice nebude mít úplně stejnou chuť jako vývar, který nahrazují, ale v případě nouze bude fungovat.

Pokud potřebujete náhradu k zeleninovému vývaru, vmíchejte do vroucí vody různé sušené bylinky, česnekový a cibulový prášek.

Zeleninový vývar s nudlemi – recept

Tento recept na zeleninový vývar s nudlemi je rychlý a zvládne ho i úplný začátečník. Zahřeje, proto ho oceníte hlavně na podzim při sychravém a nevlídném počasí. Nudle v polévce můžete nahradit kapáním do polévky.

zeleninovy vyvar
Horký zeleninový vývar s nudlemi vás zahřeje, proto ho oceníte hlavně na podzim při sychravém a nevlídném počasí.

Příprava na zeleninový vývar s nudlemi

  • Příprava: 10 minut
  • Doba vaření: 20 minut
  • Počet porcí: 4
  • Obtížnost: Snadné

Ingredience na zeleninový vývar s nudlemi

  • 2 lžíce extra panenského olivového oleje
  • 1 stonek řapíkatého celeru nakrájený na plátky
  • 1 středně velká mrkev nakrájená na plátky
  • 1 rozdrcený stroužek česneku
  • 1/4 střední cibule
  • 1/4 lžičky soli
  • 70 g malých těstovin, vaječných nudlí nebo rozdrobených špaget
  • 1 litr zeleninového vývaru
  • čerstvě mletý černý pepř
  • hrst čerstvých nasekaných petrželových listů, bazalky nebo kopru
  • 1 lžíce citrónové šťávy

Postup na zeleninový vývar s nudlemi

  1. Ve středně velkém hrnci na mírném ohni rozehřejeme olivový olej. Přidáme všechnu zeleninu, česnek a cibuli. Osolíme a vaříme asi 6 minut do změknutí.
  2. Přidáme nudle a vaříme je asi 2 minuty, dokud se mírně neopečou a nezezlátnou.
  3. Přidáme vývar a na prudkém ohni přivedeme k varu. Přikryté vaříme asi 8 minut, dokud nudle nezměknou.
  4. Vmícháme libovolné bylinky a citrónovou šťávu. Podle chuti dochutíme pepřem a solí.

Silný zeleninový vývar – recept

Tento domácí zeleninový vývar má sytou barvu a plnou chuť. Výživný a hluboce aromatický recept na vylepšení polévek, rizot, omáček a dalších pokrmů. Skvělý způsob, jak využít zeleninu, kterou máte zrovna po ruce.

silny zeleninovy vyvar
Zeleninový vývar využijete při přípravě polévek, omáček, nebo také třeba rizot.

Příprava na silný zeleninový vývar

  • Příprava: 10 minut
  • Doba vaření: 60 minut
  • Počet porcí: 4

Ingredience na silný zeleninový vývar

  • 225 g hub
  • 2 velké mrkve nakrájené na kousky
  • 2 nasekané stonky celeru
  • 1 pórek, nakrájený na kolečka
  • 1 hlavička česneku
  • 1 rozčtvrcené rajče
  • 1/2 jablka nebo hrušky nakrájené na plátky
  • 1 hrst petržele se stonky
  • 2 bobkové listy
  • 1 lžíce sušené bazalky
  • 1 lžička zrnek pepře
  • 1 lžíce mořské soli
  • 5 litrů studené vody

Postup na silný zeleninový vývar

  1. V hrnci na troše olivového oleje osmahneme cibuli, houby a celer po dobu 15 minut, nebo dokud lehce nezkaramelizují.
  2. Přidáme mrkev, poté, česnek, rajče, jablko, petržel, bobkové listy, bazalku, pepř, sůl a vodu.
  3. Přivedeme k mírnému varu. Stáhneme na minimum a přikryjeme pokličkou, aby se vařilo mírně po dobu 60 minut.
  4. Necháme vychladnout a přecedíme.

TIP: Vývar není při vaření nutné míchat. Míchání může zeleninu rozložit a vývar zakalit.

Zeleninový vývar s kapáním – recept

Recept na zeleninový vývar s vaječným kapáním, který má nádech asijských chutí.

Příprava na zeleninový vývar s kapáním

  • Příprava: 10 minut
  • Doba vaření: 20 minut
  • Počet porcí: 4

Ingredience na zeleninový vývar s kapáním

  • 4 šálky zeleninového vývaru
  • kousek oloupaného čerstvého zázvoru, nakrájený na kolečka
  • 1 stonek citrónové trávy
  • 1/3 lžičky pepře
  • sůl
  • sójová omáčka
  • 6-8 celých hřebíčků (volitelné)
  • 1 tyčinka skořice (volitelné)
  • 240 g žampionů, nakrájené na tenké plátky
  • 4 středně velké šalotky, nakrájená na tenké plátky
  • 1 svazek pak čoi
  • 2-4 velká vejce
  • kukuřičný škrob

Postup na zeleninový vývar s kapáním

  1. Zeleninový vývar přivedeme k varu ve středně velkém hrnci na středním plamenu. V uzavřeném čajovém sítku přidáme zázvor, citrónovou trávu, pepř, sůl, hřebíček a skořici. Snížíme teplotu na středně nízkou a vaříme 15 minut. Vyjmeme a vyhodíme dochucovací přísady. Ochutnáme a podle potřeby dosolíme a dochutíme sójovou omáčkou.
  2. Vejce a 1 lžičku kukuřičného škrobu dáme do misky a prošleháme, dokud se nespojí.
  3. Do vývaru přidáme všechny další přísady a vaříme 5 minut.
  4. Další 1 lžíci kukuřičného škrobu dáme do jiné misky a přidáme 1/4 šálku vývaru. Šleháme, dokud se kukuřičný škrob nerozpustí, a směs vlijeme zpět do vývaru. Necháme 1-2 minuty povařit.
  5. Držíme vidličku použitou ke šlehání nad miskou a pomalu přes hroty vléváme vejce, přičemž vývar jemně mícháme vařečkou.
  6. Necháme polévku několik vteřin nerušeně vařit, aby se vejce dovařila. Podáváme ihned.

Rychlý zeleninový vývar – recept

Jeden z nejrychlejších receptů na domácí zeleninový vývar, který je výživný a chutný základ pro několik receptů od polévek po rizota.

rychly zeleninovy vyvar
Rychlý zeleninový vývar, který je chutným a výživným základem pro několik receptů od polévek až po rizota.

Příprava na rychlý zeleninový vývar

  • Příprava: 5 minut
  • Doba vaření: 45 minut
  • Počet porcí: 3

Ingredience na rychlý zeleninový vývar

  • 2 cibule
  • 1 mrkev
  • 2 stonky řapíkatého celeru
  • 1 bobkový list
  • stonky tymiánu nebo rozmarýnu
  • 3 stonky petržele
  • 5 ks černého pepře
  • 3 litry vody
  • olivový olej

Postup na rychlý zeleninový vývar

  1. Zeleninu nakrájíme nahrubo na středně velké kousky.
  2. Olej rozehřejeme na středním plamenu. Nejprve osmahneme cibuli a poté zbytek zeleniny dozlatova.
  3. Přidáme vodu, bylinky a koření. Udržujeme na mírném ohni, dokud se nezačne vařit.
  4. Jakmile se začne vařit, stáhneme teplotu na minimum a vaříme přibližně 45 minut.
  5. Počkáme, až vývar vychladne, a scedíme.

TIP: Použijte studenou vodu. Zelenina má různou dobu vaření a rozpustnost chuti a studená voda jí umožňuje uvolňovat chuť pomalu a plněji, aniž by se rozbila.

© 2024 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang