V minulém týdnu se událo hned několik zlomových událostí. Převratné jsou samozřejmě hlavně pro mě, ale celý svět od teď bude lepším místem, slibuju, neb už nebudu jako osina vy víte kde (nebo minimálně budu o dost snesitelnější)! 

Zázrak č. 1

Celý týden jsem strávila u počítače. Ne, opravdu nejsem programátor. Na světlo světa jsem v práci přivedla 29 ultradrsných grafů, tak složitých, že se v nich nevyzná živá duše, krom mě, haha (ďábelský smích), což znamená, že jsem fakt vysoce profesionální vědec.

Věda je totiž celá o nevysvětlitelných grafech a nepochopitelných tabulkách, ve kterých se laik ztratí už při čtení nadpisu a odborník do nich zírá celé hodiny, než získá pocit, že je to jasné, jak facka (prostě hotová brnkačka), a že objevil Ameriku (neobjevil, v tom je právě ten háček). Prostě čím neinterpretovatelnější, tím lepší.

Zázrak č.2

Konečně mi v servisu (rozumějte u chirurga) poštelovali levou ruku. Sbohem, neschopný pařáte! Nebudeme předbíhat. Momentálně jsem na ní totálně chromá a neunesu v ní ani ň. Jediné, co momentálně zvládne, je držet Ctrl nebo Shift. Velmi praktické. Stejně mám zakázáno jí používat (nejela jsem pomáhat na svatbu, na kterou jsem se týdny těšila, takže splněno, ach jo). Měla bych sedět a mít jí na polštáři. Ale za 14 dnů prý bude jako nová. Heuréka a třikrát sláva. 

Zázrak č.3

A konečně největší pecka minulého týdne! Splnila jsem si svůj dětský sen (ok, ok, bylo mi tak 16 nebo 17, ale věřte mi, můj vývin se zastavil přibližně v 11, takže opravdu dětský) a koupila jsem si KitchenAid Artisan 5KSM150 v mandlové barvě. Nikdy jsem si nedovedla představit, že si ho vážně pořídím.

Už v době, kdy jsem o něm začala tiše snít, pro mě byl tak nedostupný, že bych musela prodat ledvinu na černém trhu, abych se mu byť jen o chloupek přiblížila. Pětitisícovou bankovku jsem viděla jenom v televizi a dodnes nevěřím, že existuje ve volném oběhu (možná v jednom výtisku, zarámovaná a pověšená někde v ČNB). 

Pak jsme ale začaly s T. spřádat plány o budoucnosti, o tom, že se začneme věnovat pečení víc, než jenom jako koníčku. Takže jsem konečně měla vizi a motivaci. Dávala jsem si stranou každou korunu, kterou jsem vydělala svými pekařskými a tvořivými projekty a trpělivě čekala. A před 14 dny se to stalo! Konečně jsem měla potřebný obnos!

Následoval týden plný utrpení, kdy jsem musela vybrat barvu. 26 odstínů? Copak se zbláznili? Jak si má člověk mé totálně nerozhodné nátury asi tak vybrat bez toho, aby mu ruply nervy? Nedokážu si vybrat ani příchuť zmrzliny bez smrtícího dilematu! Pokud jste jako já a chcete si opravdu užít trochu pekla, tak hurá do vybírání. Přeju hodně štěstí a držím palce, abyste nespáchali harakiri Já od toho nebyla daleko.

Nakonec jsem skončila u Sophiiny volby – mandlová versus pistáciová (a to nemluvím o mukách, když jsem vyloučila královskou červeň a malinovou). Z posledních sil jsem přivolala na pomoc své racionální já (jo, opravdu existuje, není to bájné zvíře jako třeba jednorožec nebo tak) a vybrala neutrální mandlovou. A jsem z ní nadšená! 

Ale přiznám, že jsem do poslední chvíle váhala, a kdyby nezakročil přítel, nepopadl mě za flígr, nedovlekl mě do obchodu a nedonutil mě ho na místě koupit (a kdyby mi ho potom taky nedovlekl domů), nejspíš bych do teď váhala a svého vysněného pomocníka neměla.

Teď už ovšem nechápu, jak jsem bez něj mohla být! Miluju ho! A kdyby to nebylo 12 kg kovu, nejspíš bych mu pořídila jeho vlastní polštářek a peřinku, aby mohl spát s námi v posteli. I když vlastně. Přítel může spát na gauči,odměnou za to, že mě přinutil. 

Tenhle kuchyňský umělec opravdu zvládne všechno s naprostým přehledem a ani se u toho nehne. Kynutý koláč z minulého týdne? K jeho přípravě mi stačila jen pravá ruka! O tom se mi nikdy nesnilo. Dnes ráno mi pomohl připravit těsto na banánové vafle. Jako nic! I když uznávám, že tohle těsto by zvládl i ruční mixér.

Celozrnné banánové vafle s borůvkami, ostružinami a javorovým sirupem

Ingredience:

 • 1 a 1/2 hrnku celozrnné mouky
 • 1/2 lžíce prášku do pečiva
 • 1/2 lžičky sody 
 • 1/2 lžičky soli
 • 1 lžíce třtinového cukru
 • 3 malé zralé banány (nebo 2 velké)
 • 2 lžíce citronové šťávy
 • 1/3 hrnku oleje
 • ½ hrnku podmáslí
 • 2 vejce
 • borůvky
 • olej na vymazání vaflovače

K podávání borůvky a ostružiny a javorový sirup

Postup

Nejdříve umixujte banány s citronovou šťávou do pěny (pokud máte rádi větší kousky, stačí rozmačkat vidličkou). Pak k nim zašlehejte vejce, olej a podmáslí. Mouku s práškem do pečiva, sodou, solí a cukrem prosejte přes sítko k tekuté směsi a promíchejte. Ne úplně dohladka, ale aby byly ingredience spojené. Dejte stranou a mezitím omyjte ovoce a dejte nahřát vaflovač.

Plotýnky potřete olejem. Normálně plotýnky nepotírám, ale tohle těsto má tendenci se lepit. Já mám olej ve spreji, takže nepotírám, ale stříkám. Asi by stačilo koupit si rozprašovač a naplnit ho olejem! Vždy naneste část těsta do vaflovače a posypte borůvkami a dejte zapéct. Podávejte teplé, zalité javorovým sirupem a posypané ostružinami a zbylými borůvkami. 

Pozn.: Pokud nemáte vaflovač, použijte těsto na přípravu lívanečků, pochutnáte si stejně skvěle! Do těsta lze přidat i vanilku, skořici nebo kokos, ale já chtěla nechat vyniknout chuť banánu.

A ještě na závěr tip na sirup z rýmovníku, který může být připravený jako nevařený sirup z rýmovníku za studena.

IngredienceRecept

© 2022 receptik.cz | Nakódoval Leoš Lang