V českých kuchyních neexistuje větší klasika. Zároveň si tento poklad nelze dát nikde jinde na světě. Jaké maso na vepřo knedlo zelí použít, aby chutnalo co nejlépe? A kde najít nejlepší vepřo knedlo zelo recept?
Už víte, co dnes vaříte? Existuje nepřeberné množství výtečných knedlo zelo vepřo receptů. Tradičně se toto jídlo připravuje z houskového knedlíku, bílého zelí a krkovice. Dokonalé jídlo jako nejlepší segedínský guláš.
Skvěle se k němu však hodí i bramborový knedlík a červené zelí, někdo ho má také raději s libovým masem. Jiní ho zase jedí s houskovým knedlíkem jako s domácí svíčkovou omáčkou.
I jednotlivé regiony mají své vlastní varianty. Například na Moravě se zelí do knedlo vepřo zelí připravuje z čerstvého bílého zelí podušeného na cibulce a slanině a zahušťuje se moukou.
Se svými nápady, jak knedlo vepřo zelo připravit co nejlépe, přicházejí i přední čeští šéfkuchaři. Na internetu tak lze dohledat návod na vepřo knedlo zelí podle Romana Vaňka i Zdeňka Pohlreicha. Následující řádky přinášejí oblíbený recept Václava Friče.
Recept na vepřo knedlo zelo
Příprava pokrmu knedlo vepřo zelí dle Václava Friče zabere asi 120 minut. Časově se tedy jedná o náročnější pokrm, než je katův šleh nebo domácí lečo. V klidu se z něj ovšem při nedělním obědě nají celá rodina a ještě zbyde na pondělí.
Ingredience na vepřo knedlo zelo
Na maso:
- 800 g krkovice vcelku (případně pečeně, plecka nebo libového bůčku)
- 1 lžička čerstvě drceného kmínu
- 5 stroužků prolisovaného česneku
- 2 ks nadrobno nakrájené cibule
- 100 g vepřového sádla
- 1 lžíce hladké mouky
- sůl
- pepř
Na kvašené zelí:
- 1 balení kysaného zelí
- 2 ks nadrobno nakrájené cibule
- 100 g slaniny nakrájené na špalíčky
- 2 lžíce vepřového sádla
- 2 lžíce hrubé mouky
- drcený kmín
- cukr krupice
- ocet
- sůl
Na knedlíky:
- 1 kg hrubé mouky
- 1 vejce
- 20 g čerstvého droždí
- 500 ml vlažného mléka
- 1 rohlík nakrájený na kostičky
- špetka cukru krupice
- špetka
Internetoví recenzenti tento recept vepřo knedlo zelo hodnotí plným počtem hvězdiček. Rozhodně se však nejedná o recept vhodný na hubnutí stehen ani na hubnutí břicha.
Ačkoliv chutná výborně, nemělo by se to s ním přehánět a měl by se vyměnit například za palačinky zdravě, zeleninové smoothie či za domácí zdravou pizzu.
Vepřo knedlo zelo – recept na maso
Maso se omyje, osolí, opepří, posype kmínem a ze všech stran důkladně potře česnekem. Vloží se do pekáče na kostičky cibule a přidá se sádlo. Nakonec se maso podlije hrnkem horké vody.
Peče se v troubě vyhřáté na 200 °C asi 2 hodiny. Během pečení se maso pravidelně podlévá. Libové kusy je potřeba častěji přelévat výpekem, aby se tolik nevysušovaly.
TIP pro pečení bůčku: Jakmile je bůček dostatečně propečený, je dobré jeho kůži se sádlem naříznout do čtverečků. Lépe se tak vypeče tuk a maso pak bude chutnější.
Jakmile je maso krásně měkké, vyndá se z trouby i z pekáče a nechá se cca 15 až 20 minut odpočívat.
Pekáč, ve kterém se maso dělalo, se mezitím postaví na sporák, aby se zahřál. Šťáva z vepřové pečeně se nechá lehce odpařit, zapráší se moukou a osmaží se. Následně se do pekáče vlije 200 ml studené vody a směs se nechá asi 15 až 20 minut povařit. Výsledkem bude výtečná šťáva na přelití celého pokrmu.
Knedlo vepřo zelo – recept na kvašené zelí
Lák se sleje do hrnku a zelí se pokrájí na nudličky. V hrnci se rozehřeje sádlo a osmaží se na něm nadrobno nakrájené cibule, slanina a kmín. Vmíchá se zelí, zalije se lákem a přivede k varu. Dochutí se solí, 3 lžícemi cukru a podle kyselosti i 2 lžícemi octa. Nechá se asi 15 minut vařit.
Poté se zelí za stálého míchání zapráší hrubou moukou a znovu se asi 15 minut nechá vařit na mírném plamenu. Kdo chce, může zelí zahustit i jednoduše jíškou nebo třeba bramborami.
Někdo pro přípravu volí čerstvé zelí. Postup je v tomto případě téměř stejný, jen je zelí potřeba na začátku očistit, zbavit košťálu a nakrájet na nudličky. Poté se musí spařit vroucí vodou a nechat okapat. Nevaří se pouhých 15 minut, nýbrž dokud nezměkne.
Ne každému dělá kvašené zelí po zdravotní a zažívací stránce dobře. Naštěstí se dá jednoduše nahradit třeba chutným cuketovým zelím.
Knedlo zelo vepřo – recepty na knedlíky
Do tradičního receptu na vepřo knedlo zelo patří houskové knedlíky. Jak je připravit, aby byly chutné a nadýchané?
V míse se pečlivě smíchá mouka, sůl, vejce, rozdrobené droždí, špetka cukru a vlažné mléko. Směs se nechá asi 5 minut stát. Poté se z ní uhněte měkké těsto, do kterého se nakonec přidá pokrájený rohlík. Pak se těsto asi 1 hodinu nechá kynout.
Jakmile je nakynuté, vytvarují se z něho 3 až 4 šišky. Záleží na každém, jak velké knedlíky má rád. Dají se vařit do osolené vroucí vody. Po 9 minutách se každá šiška otočí a po dalších 9 minutách vyndá. Hotové knedlíky se po celé délce propíchají, aby z nich vyšla pára.
Aby byl výsledek perfektní, je možné knedlíky potřít sádlem. Velice to pozvedne jejich chuť i vůni. Kdo by rád nějakou zdravější přílohu než houskový knedlík, může zkusit připravit třeba vegan halušky či špaldové knedlíky, které se často podávají k veganské svíčkové.
Návod na vepřo knedlo zelí – jak servírovat?
Servírování pokrmu vepřo knedlo zelo není žádná věda. Jedná se přeci o tradiční českou klasiku, a tak se i u servírování zachovává to, na co jsme všichni zvyklí z dětství.
První se nandává zelí. Použije se to na lžíce, která se na jednu porci naplní dvakrát nebo třikrát. Poté se na talíř dají sádlem potřené knedlíky. Pokládají se přes sebe. Knedlíky je ideální krájet nití, nicméně ani nožem se nic nezkazí.
Na zelí, případně přes zelí a knedlíky, se položí 2 plátky masa. Měly by být opečenou kůrčičkou nahoru, ať to lépe vypadá. Nakonec se přes všechno nalije vypečená šťáva, která pokrmu dodá tu správnou, silnou chuť. Neměla by chybět sladké tečka v podobě skořicových šneků či borůvkového koláče.
Dnes již existuje řada způsobů, jak vepřo knedlo zelo připravit odlehčenějším a zdravějším způsobem. Oblíbené jsou i veganské alternativy tradičních pokrmů. Příkladem je třeba čočková sekaná nebo cuketový guláš.
Jaké maso na vepřo knedlo zelo?
Krkovička, plecko, bůček. Je na každém, jaké maso do receptu vepřo knedlo zelo zvolí. Každému chutná něco jiného a každý má zrovna k dispozici jiný kus masa. Všechny varianty se k zelí a knedlíku hodí skvěle. Výjimkou není ani sójové maso.
Přesto je potřeba přistupovat k jednotlivým druhů mas odlišně. Každý si totiž žádá trochu jinou přípravu. Ve všech případech se maso peče v troubě. Libové maso je však potřeba častěji podlévat a i tak bývá rychle vysušené.
Na vepřo knedlo zelo se proto, stejně jako na segedínský guláš a na vepřový guláš, více hodí tlustější, prorostlé kusy, které se upečením nevysuší. Naopak. Takové maso je ve výsledku vláčné a krásně se rozpadá.
U návodu na vepřo knedlo zelí lze samozřejmě improvizovat a vepřové maso vynechat úplně. Milovníci libového ho mohou vyměnit třeba za kuřecí prsa. U těch však obzvlášť platí varování uvedené výše, tedy že po upečení budou suchá. A především se už nejedná o knedlo vepřo zelí.
Knedlo vepřo zelo – recept
Vepřová pečeně, knedlíky a kysané zelí – toto chutné a uklidňující jídlo najdete na jídelním lístku každé tradiční české restaurace. V tomto podrobném receptu se dozvíte, jak připravit vepřo knedlo zelo od základu.
Knedlo vepřo zelo – ingredience
- 900 g vepřové plece, např. vepřový límec
- 6 cibulí
- 5 stroužků česneku
- 1 lžíce vepřového sádla nebo rostlinného oleje – řepkový, slunečnicový
- 1 lžička drceného kmínu
- 1 lžíce hladké mouky
- sůl
- mletý pepř
- voda asi 3 šálky – 720 ml
Vepřo knedlo zelo recept – postup
- Předehřejte troubu na 160 °C. Cibuli nakrájejte nahrubo. Oloupejte stroužky česneku a prolisujte je.
- Maso vydatně osolte. Ze všech stran ho poprašte pepřem a drceným kmínem. Poté vepřové maso potřete prolisovaným česnekem.
- Vymažte pekáč sádlem. Na dno pánve nasypte cibuli. Na cibuli položte ochucené maso. Přilijte 1 šálek vody.
- Vepřové maso pečte odkryté 2-2,5 hodiny nebo do změknutí. Čas od času maso obraťte, aby mělo po celém povrchu pěkně hnědou barvu. Cibuli také občas promíchejte, aby se nepřipálila. Pokud se všechna voda odpaří, přidejte ještě ⅓ šálku.
- Opečené maso přendejte na čistý talíř, přikryjte fólií a udržujte v teple.
- Příprava omáčky:
- Vložte nezakrytý pekáč s cibulí na sporák na střední teplotu. Šťávu zredukujte na nezbytné minimum. Občas promíchejte.
- Přidejte 1 lžíci hladké mouky a za stálého míchání, nejlépe plochou stěrkou, 1 minutu smažte; aby se mouka nepřipálila, můžete seškrábat dno pánve.
- Přilijte 2 šálky vody, dobře promíchejte a přiveďte k varu. Snižte teplotu na ⅓ a nechte omáčku 20 minut vařit.
- Omáčku přeceďte přes síto dochuťte pepřem a solí podle vlastní chuti.
- Podávejte teplé: plátek vepřové pečeně, dušené kysané zelí a nakrájené knedlíky. Maso a zelí přelijte omáčkou.
Vepřo knedlo zelo recept
Hledáte ten správný vepřo knedlo zelo recept? Můžete vyzkoušet třeba tento postup, který patří mezi ty tradiční.
Vepřo knedlo zelo ingredience
- 1,5 kg vepřové plece
- 1 cibule
- Sůl
- kmín
Knedlíky:
- 2 starší rohlíky
- 500 g mouky
- špetka soli
- 250 ml mléka
- 21 g čerstvého droždí
- 1/2 lžičky cukru
- 1 vejce
Zelí:
- 500 g bílého zelí
- 1 velká cibule
- 150 g slaniny
- 1 lžička soli
- 1 lžíce cukru
- špetka kmínu
- 1 kus brambor
Vepřo knedlo zelo – postup
- Maso očistěte a nakrájejte na plátky nebo větší kostky.
- Pořádně ho osolte a okořeňte kmínem. Pánev posypejte nahrubo nakrájenou cibulí.
- Přidejte maso a zalijte sklenicí vody. Pečte při 190 °C asi hodinu a čtvrt.
- Na knedlíky: Začněte tím, že ve středně velké míse smícháte teplé mléko, cukr a droždí. Nechte ho asi 10 minut kynout. Do mléčné směsi zašlehejte vejce.
- Poté ve velké míse smíchejte mouku a sůl, vmíchejte mléčnou a vaječnou směs a několik minut společně hněťte, dokud nevznikne hladké těsto.
- Když je těsto hotové, nechte ho asi půl hodiny odpočívat na teplém místě pod utěrkou.
- Poté vyválejte dvě šišky, které vložíme do vroucí osolené vody.
- Po 10 minutách varu knedlíky otočte a pokračujte ve vaření po dobu 8 minut. Poté je vyjměte z vody a propíchněte vidličkou, aby z nich unikla pára.
- Na zelí: Cibuli nakrájejte nahrubo a nechte ji na oleji nebo sádle zesklovatět.
- Přidejte na kostičky nakrájenou slaninu a osmahněte ji.
- Poté přidejte zelí, které jste předtím nechali okapat, a nakrájejte ho. Když je měkké (asi 10 minut), ochuťte ho cukrem, solí a kmínem a zahušťujte jemně nastrouhanými bramborami. Pak už jen krátce povařte a podávejte.
Vepřo knedlo zelo s bramborovým knedlíkem – recept
Pokud nefandíte houskovým knedlíkům, můžete si zkusit připravit vepřo knedlo zelo s bramborovým knedlíkem.
Vepřo knedlo zelo s bramborovým knedlíkem – ingredience
- 500 g brambor
- Hrubá mouka
- Sůl
- Vejce
- Cibule
- Sádlo
Maso:
- 700 g vepřového bůčku
- 300 g uzeného vepřového kolene
- Olej
- Sůl
Zelí:
- 1 kg kysaného zelí
- 2 cibule
- Voda
- Cukr krupice
- 150 g másla
- 4 PL mouky
- Sůl
Vepřo knedlo zelo s bramborovým knedlíkem recept
- Brambory uvařte ve slupce. Nechte mírně vychladnout, rozmačkejte a promíchejte se solí, vejci a moukou, dokud nevznikne soudržná hmota.
- Ze směsi vyválejte knedlíky.
- Knedlíky vařte ve vroucí osolené vodě 10-15 minut, zceďte a nakrájejte.
- 5 lžic oleje smíchejte s kořením dle chuti a s 1,5 lžičkou soli. Přiveďte k varu a nechte vychladnout.
- Oba druhy masa nakrájejte na kousky a promíchejte s olejovou směsí.
- Masovou směs přemístěte od pekáčku, předehřejte troubu na 220 °C a pečte 1,5 hodiny, dokud se šťáva téměř nevypeče. Občas promíchejte.
- Kysané zelí zalijte vodou a duste doměkka.
- Na másle nechte zesklovatět cibulku, zahustěte moukou, přidejte zelí, osolte a oslaďte. Promíchejte, ochutnejte a v případě potřeby přidejte cukr nebo sůl.
- Podávejte teplé.